1. Ana Sayfa
  2. Haber

113 milyon yıllık dinozor ayak izleri ortaya çıktı!

113 milyon yıllık dinozor ayak izleri ortaya çıktı!
0

113 milyon yıllık dinozor ayak izleri ortaya çıktı!

ABD’nin Teksas eyaleti, 2011 yılından bu yana en makus kuraklıkla karşı karşıya. Kuraklık, geçtiğimiz hafta bir ırmağın kurumasına neden oldu. Teksas’ın Dinozor Vadisi Eyalet Parkı’ndaki şiddetli kuraklık şartları, 113 milyon yıl öncesine ilişkin olan eski dinozor ayak izlerini ortaya çıkardı.

Ayak izlerinin Acrocanthosaurus‘a ilişkin olduğu düşünülüyor

Teksas Dinozor Vadisi Eyalet Parkı sözcüsü Stephanie Salinas Garcia, dinozor izlerinin bir ırmağın kuruması üzerine ortaya çıktığını belirtti. Tıpkı vakitte dev ayak izlerinin bir Acrocanthosaurus‘a ilişkin olduğunu belirtti. “Parkta ırmağın farklı yerlerinde ortaya çıkarılan ve keşfedilen izlerin birçok Acrocanthosaurus’a ilişkin.”

113 milyon yillik dinozor ayak izleri ortaya cikti 0 ejYW74Ja

Acrocanthosaurus dinozorunun ayak izleri, neredeyse büsbütün kurumuş Paluxy Nehri’nde ortaya çıktı. 5 metre boyunda ve 7 ton ağırlığında olduğu sav edilen bu çeşidin 113 milyon yıl evvel yaşadığı sav ediliyor. Parkın internet sitesine göre, ziyaretçiler bazen hava şartlarına nazaran parkta öteki dinozor ayak izlerini görebiliyor. Fakat Acrocanthosaurus’tan izler, 2000 yılından itibaren görülmedi.

Tüm bunlara karşın heyecan veren bu keşif uzun sürmeyecek. Son vakitlerde meydana gelen şiddetli yağmur bölgeyi sular altında bıraktı. Bu nedenle de parkın tüm yolları kapalı. Sözcü şiddetli yağmurla birlikte bir açıklama yaptı. “Önümüzdeki kestirimlerde yağmurla birlikte, kuraklık sırasında ortaya çıkan izlerin yakında tekrar gömülmesi bekleniyor.”

Ayrıca tortu katmanlarının altına gömülen izlerin, doğal hava şartlarından ve erozyondan muhafazaya yardımcı olduğu da ortaya çıktı. TPWS yetkilileri, “Bu yeni dinozor izleri kısa bir müddetliğine görünürken, parkta yeni dinozor izleri bulma konusunda merak ve heyecanı beraberinde getirdi. Yakında tekrar yağmur ve ırmak tarafından gömülecek olsalar da Dinosaur Vallay State Park, 113 milyon yıllık bu parkurları yalnızca bugün için değil, gelecek jenerasyonlar için de muhafazaya devam edecek.” dedi.

ABD’deki pek çok eyalet, iklim değişikliğinin sonucu olarak çok kuraklıkla uğraşıyor. Bilhassa Teksas’ın Lone Star eyaletindeki çabucak hemen tüm bölgelerinde şiddetli kurak şartları meydana geliyor. Bu da su kaynaklarının kurumasına neden oluyor.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla