1. Ana Sayfa
  2. Haber

13. Nesil Intel İşlemciler 6 GHz Hıza Çıkabilir

13. Nesil Intel İşlemciler 6 GHz Hıza Çıkabilir
0

13. Nesil Intel İşlemciler 6 GHz Hıza Çıkabilir

Intel Raptor Lake, her şey yolunda gittiği sürece bu yıl içinde piyasada olacak. Yaklaşan 13. Nesil işlemcilerle çift haneli performans artışları, yüksek çekirdek sayıları, gelişmiş DDR5 bellek desteği ve Digital Linear Voltage Regulator (DLVR) gibi bir güç dağıtım özelliği bekliyoruz. Bununla birlikte yeni yongaların maksimum 24 çekirdek ve 32 iş parçacığıyla geleceğini ekleyelim.

10nm (Intel 7) üretimine dayanan çipler ayrıca Intel tarafından onaylanan gelişmiş hız aşırtma özellikleri sunacak. Söylentiler, Raptor Lake’in Alder Lake CPU’ları tarafından elde edilen en yüksek frekansları aşarak daha yüksek seviyelere çıkacağını öne sürüyor. Özetle, yeni Intel CPU’larda hız aşırtma önemli bir rol oynayacak. Hatta bu özelliklerden bazıları şirketin kendi Extreme Tuning Utility (XTU) yazılımında göründü:

13 nesil intel islemciler 6 ghz hiza cikabilir 0 q7l2B2Wv

Yeni 7.8.0 sürümüyle birlikte çekirdek başına veya CPU genelinde overclock yapabilmemiz için Efficient TVB gibi yeni özellikler eklendi. 10. Nesil Comet Lake serisiyle gelen Thermal Velocity Boost (TVB) teknolojisinin detaylarından daha önce bahsetmiştik. Bu teknoloji şimdi 12. Nesil Alder Lake ve 13. Nesil Raptor Lake işlemci serisi için güncellenecek.

Bazı sızıntılarda yaklaşmakta olan işlemcilerin 6 GHz gibi muazzam frekans hızlarına çıkabileceği söyleniyor. Ancak işlemci modelinden kesin olarak bahsedilmiyor, bu nedenle frekansların Core i9-12900KS gibi özel bir SKU için geçerli olma ihtimali var. Öte taraftan Efficient TVB saatleri yalnızca amiral gemisi Core i9-13900KS gibi bazı CPU’lar için geçerli olabilir.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla