1. Ana Sayfa
  2. Haber

14. Jenerasyon Masaüstü İşlemciler, Intel Yazılımında Göründü

14. Jenerasyon Masaüstü İşlemciler, Intel Yazılımında Göründü
0

Intel 13. Nesil Raptor Lake işlemcilerin bu yıl üçüncü çeyrekte çıkma ihtimalinden bahsetmiştik. Hatta daha öncesinde teste giren birçok Raptor Lake-S masaüstü işlemci görmüştük. AMD, Ryzen 7000 serisiyle ilgili birçok detay sundu lakin mavi takımdan halen ses seda yok.

13. Nesil Core işlemciler halen piyasaya çıkmamış olmasına rağmen, “MTL-S” kod adlı 14. Nesil işlemciler Intel Management Engine yazılımında listelenmeye başladı. “MTL-S” bildiğiniz gibi Meteor Lake-S’nin kısaltması ve masaüstü platforma ait. Bu işlemciler Intel 4 (7nm) teknolojisiyle üretilecek. Ayrıca esnek tasarım mimarisine sahip olan yongalarda bölümlere ayrılmış CPU, GPU ve diğer SoC kalıplarımı göreceğiz.

Meteor Lake mimarisinde hesaplama kalıbı Intel 4, grafik kalıbı TSMC N3 ve SoC kalıbı da TSMC N4 ile N5 işlemleriyle üretilecek. 14. nesil yongalar, yenilenen Redwood Cove ve Crestmont çekirdeklerini bir araya getirecek. Grafik tarafında ise yeni Xe-HPG mimarisiyle birlikte 192’ye kadar Yürütme Birimi (EU) sunulacak.

14 jenerasyon masaustu islemciler intel yaziliminda gorundu 0 SgyeDFZ7

Intel, mobil işlemcilerini çeşitli etkinliklerde sergilemekten kaçınmıyor. Öte yandan şirket henüz masaüstü için bir Meteor Lake CPU göstermiş değil. Teknik olarak Meteor Lake’in masaüstü bilgisayarlar için piyasaya sürüleceği doğrulanmadı, ancak termal aralığın 5 ila 125W arasında olacağı doğrulanmış durumda.

14 jenerasyon masaustu islemciler intel yaziliminda gorundu 1 sY9sOk2d

14. Nesil Meteor Lake ve 15. Nesil Arrow Lake serisi işlemcilerle ilgili yeni detayları Ağustos ayında Hot Chips 34’te öğreneceğiz. Söylentilere göre Meteor Lake-S masaüstü işlemciler 2024 öncesinde piyasada yerini alacak.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla