İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

2023 Yılında 30 TB Üzeri Kapasiteli HDD’ler Geliyor

2023 Yılında 30 TB Üzeri Kapasiteli HDD’ler Geliyor
+ - 0

2023 Yılında 30 TB Üzeri Kapasiteli HDD’ler Geliyor

Seagate, bir süredir HAMR (ısı destekli manyetik kayıt) teknolojisinden ve 30 TB’ın üzerindeki kapasitelerden bahsediyor olsa da hiçbir zaman tarih vermemişti. Şirket bu hafta nihayet 30 TB üzerinde depolama sunan HDD’lerini bir yıl sonra, 2023’ün ortalarında piyasaya süreceğini açıkladı. CEO David Mosley, şirketin yatırımcılar ve finansal analistlerle yaptığı kazanç görüşmesinde açıkça tarih verdi:

HAMR teknolojisine dayalı 30 TB üzeri HDD ailemizi piyasaya sürme yolunda ilerliyor. HAMR tabanlı bu ürünlerin müşteri sevkiyatlarına gelecek yıl bu zamanlar başlamayı umuyoruz.”

2023 yilinda 30 tb uzeri kapasiteli hddler geliyor 0 kzyJ34qG

Seagate’in 2. nesil HAMR platformu, 30 TB ile kalmayıp sabit disklerin kapasitesini 50 TB’ın ötesine taşıyacak. Şirketin halka açık yol haritası, 2023 takviminde ’30+ TB sürücülerin’ kullanılabilir olacağını gösteriyor. Tabloda herhangi bir zaman dilimi belirtilmiş değil, ancak CEO’nun sözlerine bakılırsa uzun süre beklememiz gerekmeyecek.

HAMR, Seagate’in tüm HDD platformunda değişiklik yapmasını gerektiriyor. Medya, manyetik katman, okuma ve yazma kafaları, aktüatörler, kontrolör ve çok sayıda diğer sabit sürücü bileşeni değişime uğrayacak. Bunlar Seagate için yepyeni bileşenler olacağından, 30 TB HAMR disklerin oldukça pahalı olmasını bekleyebiliriz. Öte yandan Toshiba ve Western Digital gibi rakipler de 30 TB kapasiteli sabit diskleri için çalışmalarını sürdürüyor.

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla