1. Ana Sayfa
  2. Haber

3D V-Cache Ryzen 7000 Raphael-X İşlemciler Doğrulandı

3D V-Cache Ryzen 7000 Raphael-X İşlemciler Doğrulandı
0

3D V-Cache Ryzen 7000 Raphael-X İşlemciler Doğrulandı

Bellek üreticisi Team Group, ilk endüstriyel DDR5-5600 bellek modüllerini hazırladığını duyurdu. Şirket tanıtım yazısında yeni RAM’lerin “Intel Raptor Lake ve AMD Raphael-X” gibi yeni nesil platformlar için iyi bir seçenek olduğunu iddia ediyor. 13. Nesil Raptor Lake platformundan zaten uzun zamandır söz ediyoruz. Burada ilginç olan şey, daha önce resmi olarak hiç duyulmamış olan “Raphael-X” işlemciler.

Bildiğiniz gibi AMD, EPYC Milan işlemcilerine 3D V-Cache teknolojisini entegre ettikten sonra Milan-X adını kullandı. Şimdi ise masaüstü Ryzen 7000 serisinin gelecekte 3D V-Cache ile destekleneceğini kesin olarak öğrenmiş olduk. Bazı kaynaklar ise Raphael-X’in zaten seri üretimde olduğunu söylüyor.

3d v cache ryzen 7000 raphael x islemciler dogrulandi 0 flT8i3G8

Team Group’un yeni DDR5 bellek modülleri U-DIMM, SO-DIMM, ECC-DIMM ve R-DIMM form faktörlerinde sunulacak. ‘Endüstriyel’ bileşenler için kullanılan RGB aydınlatma tuhaf görünebilir. Ancak bu çok renkli ışıklar muhtemelen uyarılar ve diğer faydalı geri bildirimler için kullanılacak.

Yaklaşan bellek modüllerinde üç RGB aydınlatma modu mevcut; Uyarı, Bildirim ve Hatırlatma. Fotoğraflarda normal çalışan bir DIMM’in yeşil LED’lerle birlikte çalışacağını görebiliyoruz. Ancak bir şey akıllı algılama sistemini tetiklerse, çift renkli RGB LED’ler yanmaya başlayacak. Modüllerin gözden kaybolması durumunda belleklerin sesli uyarılar yapabildiğini de belirtelim. Yani RAM yüzeyine ‘bip’ sesleri çıkarabilen bir küçük hoparlör (piezo buzzer) yerleştirilmiş.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla