1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

5G teknolojisi uzaya çıkıyor: Şirketler adeta yarış içinde!

5G teknolojisi uzaya çıkıyor: Şirketler adeta yarış içinde!
0

5G teknolojisi uzaya çıkıyor: Şirketler adeta yarış içinde!

Yüksek bant genişliği üzere alternatiflere sahip 5G teknolojisi, akıllı telefon dünyasını tesiri altına almaya devam ediyor. Birçok akıllı telefon üreticisi bu alanda üretimlerine devam ederken, işin dağıtım kısmında da şirketler adeta yarış içinde.

Lynk Küresel, AST SpaceMobile, SpaceX ve dahası 5G teknolojisi hizmetini uzaya taşıyor

Gün geçtikçe taşınabilir ağ kapsamı genişliyor. Lakin tekrar de bu alan, Dünya yüzeyinin sadeye yüzde 10’u oluşturuyor. O denli ki kapsama alanının olmadığı birçok yaşama alanı bulunuyor. Şirketler, uzun yapılarla bu kapsama alanının makul bir düzeye kadar arttırılabileceğini belirtiyor.

Lynk Küresel, AST SpaceMobile, SpaceX üzere şirketler, uzaya 5G teknolojisi hizmetini sağlayabilecek bir yapı oluşturmak için kıyasıya rekabet ediyor. Bu yılın Nisan ayında Lynk Küresel, birinci direkt taşınabilir ticari uydusunu bir Falcon 9 roketiyle gönderdi Şirket, 5G teknolojisini sağlamak için FCC’ye başvurdu.

5g teknolojisi uzaya cikiyor sirketler adeta yaris icinde 0 S1hsJMMM

AST SpaceMobile ise Eylül ayının başında değerli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Şirket, 5G teknolojisi hizmetini sağlamak için BlueWalker 3 test uydusunu Florida, Cape Canaveral’de hazır hale getirdi. O denli ki şirket, direkt erişilebilen birinci ve tek uzay tabanlı hücresel geniş bant ağını geçtiğimiz haftalarda tanıttı.

5g teknolojisi uzaya cikiyor sirketler adeta yaris icinde 1

Teknolojinin birçok alanında hudut tanımayan projelere imza atan Elon Musk, elbette bu hususta da geri kalmıyor. Lakin SpaceX’in yoğurt yiyişi biraz farklı. Şirket, hali hazırda Starlink projesiyle birlikte uzay tabalı internet hizmeti sağlıyor. Fakat bu hizmet taşınabilir ağ temasları için uygun değil. Starlink, Starlink Taşınabilir Hizmeti için Dish’in 2GHz Spektrumu ismiyle FCC’ye müracaatta bulundu.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla