1. Ana Sayfa
  2. Haber

AB, USB-C Bağlantısının Standart Haline Gelmesini İstiyor

AB, USB-C Bağlantısının Standart Haline Gelmesini İstiyor
0

2024 Sonbaharından itibaren, Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisinde satılan cep telefonları, tabletler ve kulaklıklar dahil olmak üzere tüm küçük ve orta ölçekli taşınabilir elektronik cihazların bir USB-C şarj bağlantı noktasıyla birlikte gönderilmesi şart olacak.

E-okuyucular, taşınabilir oyun konsolları ve kameralar da dahil olmak üzere on iki elektronik ürün grubundan oluşan ek bir liste de AB sınırlarında evrensel şarj standardını paylaşmak zorunda kalacak. Dizüstü bilgisayarlar da kararın yürürlüğe girmesinden 40 ay sonra yeni karara uymak zorunda kalacak.

Yeni yasa, AB’nin üye ülkelerde satılan elektronik ürünleri daha sürdürülebilir hale getirme ve tüketicilerin tüm cihazları için tek tip bir şarj cihazı taşımasına yardımcı olurken, e-atığı azaltma hedefinin de bir parçası. Mevzuatın hala bu yıl içinde yapılması planlanan AB Parlamentosu ve Konseyi’nde oylanması gerekiyor. Tahmin edeceğiniz üzere ortak şarj standardı lehine ezici bir üstünlük söz konusu. Yeni yasa ayrıca cihazlar arasında hızlı şarj standartlarını uyumlu hale getirmeyi ve gelecekte kablosuz şarj standartları için de aynısını yapmayı hedefliyor.

Avrupa Parlamentosu’nun basın açıklamasına göre, AB tüketicileri şarj cihazı alımları için yılda toplam 250 milyon Euro harcıyor. Aynı zamanda, cihazlarla birlikte gelen kullanılmayan şarj cihazları, yılda tahmini 11.000 ton e-atık üretiyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla