1. Ana Sayfa
  2. Haber

ABD, Çip Sektöründe Üretim Desteğini Yasalaştırıyor

ABD, Çip Sektöründe Üretim Desteğini Yasalaştırıyor
0

ABD, Çip Sektöründe Üretim Desteğini Yasalaştırıyor

Intel, yarı iletkenlerin yerli üretimini destekleyecek 52 milyar dolarlık CHIPS Yasası hakkında büyük beklenti içerisinde. TSMC, sözleşmeli yonga üretiminde baskın güç haline geldi ve Intel de son on yılda kaybettiği pazar payını yeniden kazanma konusunda kararlı.

Çip üretimini desteklemek için yaklaşık 52 milyar dolarlık sübvansiyon sağlayacak olan tasarı yakın zamanda ön onaya sunuldu ve oybirliğiyle onaylandı. 64-34 oyla birlikte önemli bir engel ortadan kalkmış oldu. Mavi ekip, Ohio’da 20 milyar dolarlık yatırımla başlayan bir “mega” tesis kurmayı planlıyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse yatırımların hacmi 100 milyar dolara ulaşabilir.

Ancak ABD yarı iletken endüstrisindeki bazı şirketler, Senato tarafından onaylan yasanın Intel’e haksız bir şekilde fayda sağladığını düşünüyor. Reuters‘e göre sağlanan 52 milyar dolarlık desteğin çoğu Intel gibi şirketlere ulaşacak. Intel, yarı iletkenlerinin çoğunu kendi tasarlıyor ve üretiyor. CHIPS Yasası ise ABD’de yeni fabrikalar inşa etmek için maliyetlere bir denge getirmek için hazırlandı.

abd cip sektorunde uretim destegini yasalastiriyor 0 NKuXpW3T

Yine ABD merkezli olan AMD ve NVIDIA, kendi mikroişlemcilerini tasarlarken çiplerini üretmek için TSMC ve Samsung gibi dış firmalarla sözleşme yapıyorlar. Sonuç olarak, ABD hükümetinden gelen 52 milyar dolarlık yardımın avantajlarından yararlanamayacaklar.

Öte yandan ayrı bir FABS Yasası gündemde. Böylelikle fabrikaların inşası ve tesislerin işletilmesinde kullanılan gerekli üretim ekipmanı için %25’e varan vergi kredisi sunulacak. ABD Temsilciler Meclisi şu anda FABS Yasası’nın AMD ve NVIDIA gibi şirketler için daha faydalı olacak bir revizyonu üzerinde tartışıyor. Günün sonunda kazançlı çıkan Intel, CHIPS ve FABS gibi yasalarla birlikte daha fazla kazanç sağlayacak.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla