1. Ana Sayfa
  2. Haber

Adım adım Ay’a: Gidilecek kritik noktalar belirlendi!

Adım adım Ay’a: Gidilecek kritik noktalar belirlendi!
0

Adım adım Ay’a: Gidilecek kritik noktalar belirlendi!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzun müddet sonra tekrar Ay’a beşerli uçuşu yapmayı hedefliyor. Kurum, görev planı kapsamında birinci üç amacını belirledi. Artemis 1, 2 ve 3 olarak adı verilen programlar gerçekleştirilebilirse devamında planlananlar epey heyecan verici. Bu kapsamda NASA, Ay’da gidilecek noktaları belirledi.

NASA, Artemis ile birlikte Ay’da bol ölçüde buz toplamak istiyor

NASA, Artemis ile birlikte 2025 yılında Ay’a astronot göndermeyi hedefliyor. Tüm programı detayına kadar planlayan ajans, artık de Ay’da gidilecek pozisyonları açıkladı. 13 bölgeyi işaretleyen NASA, bölgeler hakkında kimi kritik bilgiler de verdi.

İşaretlenen bölgeler, Ay’ın güney kutbunda yer alıyor. Ajans, işaretlenen bölgelerde su, buz ve karanlık kraterlerde bulunan kıymetli kaynaklar olduğuna inanıyor. NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü’nün Ay bilimi başkanı Sarah Noble, dün düzenlenen basın toplantısında bölgelerin daha evvel keşfedilmediğini belirtti.

adim adim aya gidilecek kritik noktalar belirlendi 0 kyjssprO

NASA, birinci ilk olarak 3 etaptan oluşan proje için düğmeye basmış durumda. Artemis misyonunun birinci adımını Mayıs ayında başlatmak isteyen NASA, birinci adımlarını Mayıs ayında atmaya başladı. Birinci etapta projeyi 2028’e kadar başlatmayı hedefleyen NASA, periyodun lideri Donald Trump’ın baskılarıyla amacını 4 yıl daha erkene çekerek 2024’te Ay’a birinci insan inişini gerçekleştirecekti. Fakat bu erken fırlatma, birçok pürüze takılmıştı. Her şeye karşın projenin 2025’te gerçekleşmesi bekleniyor.

adim adim aya gidilecek kritik noktalar belirlendi 1

Uzun soluklu projenin birinci adımı olan Artemis 1, misyonun geneli için için öncü niteliği taşıyor. Bu birinci adım, Artemis 2 programı ile Ay’ın yörüngesine mürettebatlı bir uçuş öncesi roketleri ve sistemleri test etmek için gerçekleştirilecek. İkinci adımın da başarılı geçmesi durumunda 2025’e ertelenen Artemis 3 ile Ay yüzeyine mürettebatlı bir iniş yapılacak.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla