1. Ana Sayfa
  2. Haber

AMD, Dünyanın birinci Exascale Üstün Bilgisayarını Destekliyor

AMD, Dünyanın birinci Exascale Üstün Bilgisayarını Destekliyor
0

AMD EPYC işlemcileri ve AMD Instinct hızlandırıcıları, artık büyük ölçekli hudutları aşan birinci harika bilgisayara güç sağlıyor. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın Frontier sistemi, 1.102 exaflop performans ve 62.68 gigaflops/watt güç verimliliği ile hem Top500 hem de Green500’de bir numara oldu.

Bu gelişme Frontier’i dünyadaki hem en süratli, hem de güç açısından en verimli harika bilgisayarı yaparken ayrıyeten 6.86 exaflop HPL-AI performansıyla HPL-AI listesinde de bir numarada yer almasını sağlıyor.

Öbür AMD EPYC ve AMD Instinct MI200 takviyeli sistemlerde, CSC’nin LUMI muhteşem bilgisayarı, 152 petaflop performans ve 51,63 gigaflop/watt güç verimliliği ile hem Top500 hem de Green500 listelerinde üçüncü sırada yer aldı.

GENCİ-CINES’teki Adastra sistemi, Top500 listesinde 10., Green500 listesinde ise 4. sırada yer alıyor. Bu sistemler, AMD Instinct hızlandırıcılarının bir düğüm, kabin ve sistem seviyesinde performans ve verimlilik yeteneklerini öne çıkarmaya devam ediyor.

Bu yılki ISC 2022 aktifliğinin bir modülü olarak AMD, bu liderliğini ve yüksek performanslı bilgi süreçte (HPC) devam eden yükselişini sergilemiş oldu.

Top500’ün öne çıkan özellikleri şu biçimde:

  • AMD, dünyanın en süratli üç üstün bilgisayarından ikisine güç sağlıyor – Frontier ve LUMI
  • AMD, en süratli 10 üstün bilgisayarın yarısına güç sağlıyor
  • Listede yıldan yıla %95 artışla 94 AMD sistemi yer alıyor
  • Top500’deki 38 yeni sistemin yarısından fazlası AMD tarafından desteklenmektedir
  • Bu, listede yedi sistemi bulunan ve toplam 1.329 exaflop performansa karşılık gelen AMD Instinct hızlandırıcılarının birinci görünümü. Bu neredeyse listedeki öbür tüm hızlandırılmış sistemlerin toplam 1.337 exaflop performansına eşittir.

Green500 sıralamasından öne çıkanlar ise şöyle:

  • AMD, dünyanın en verimli dört bilgisayarına, birinci 10 bilgisayarın sekizine ve birinci 20’nin 17’sine güç sağlıyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla