1. Ana Sayfa
  2. Donanım

AMD işlemci pazarında en yüksek hisseye ulaştı

AMD işlemci pazarında en yüksek hisseye ulaştı
+ - 0

amd islemci pazarinda en yuksek hisseye ulasti 0 SIUDXXtA

Masaüstü tarafında olduğu kadar sunucu tarafında da Zen mimarisi ile başarılı işler yapan AMD bunun meyvelerini ziyadesiyle topluyor. Üç aylık gelirleri rekor kıran firmanın pazar hissesi da yeni bir rekora imza attı.

AMD’den rekor pazar hissesi

Mercury Research tarafından yapılan pazar araştırmasına nazaran AMD tarihinde birinci kez yüzde 27.7 hisseye ulaştı. Geçen yıl tıpkı periyoda nazaran 7 puanlık bir artış elde edildi. Geçen çeyrek periyotta de yüzde 25.6 ile rekor kırılmıştı. Araştırma x86 mimarisini temel alan tüm işlemci kategorilerini kapsıyor.

Yonga döküm masrafları dağları aştı

5 gün evvel eklendi

Masaüstü kategorisinde yüzde 18.3 hisseye yükselen AMD dizüstü pazarında yüzde 22.5 hisse elde etti. Sunucu tarafında ise yüzde 11.6 hisse ile yeni bir rekor kırdı. EPYC işlemcilerin bu periyotta büyük bir ilgi gördüğü tabir ediliyor.

AMD’nin elde ettiği değerli muvaffakiyetin genel işlemci pazarının çeyrek devirde yüzde 30 civarında düştüğü vakte denk gelmesi öbür bir dikkat cazibeli durum oldu. İşlemci pazarı tarihte birinci defa iki çeyrek periyot ortasında bu kadar yüksek düşüş gösterdi.

AMD’nin kârlılığı daha yüksek olan sunucu tarafına odaklandığı dikkatlerden kaçmıyor. Bilhassa çip krizinin devam ettiği periyotta masaüstü işlemciler nispeten biraz daha az üretiliyor. Önümüzdeki periyotta üretimin dengelenmesi AMD’nin yükselişini hızlandıracaktır.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • AMD işlemci pazarında rekor kırıyor

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla