1. Ana Sayfa
  2. Haber

AMD, Kendi Tensor Çekirdeği Üzerinde Çalışıyor Olabilir

AMD, Kendi Tensor Çekirdeği Üzerinde Çalışıyor Olabilir
0

AMD, Kendi Tensor Çekirdeği Üzerinde Çalışıyor Olabilir

AMD yazılım mühendisleri, RDNA 3 olarak da bilinen GFX11 mimarisi için yeni güncellemeler dağıtmaya başladı. Yakın tarihli bir yama, AMD’nin matrisler üzerinde çalışabilen kendi komut seti mimarisini hazırladığını gösteriyor.

AMD, yaklaşmakta olan RDNA 3 mimarisiyle modern süper çözünürlük teknolojileri gibi gelişmiş yapay zeka algoritmalarını donanımsal olarak desteklemek için çalışmalar yapıyor olabilir. Bu mimari bildiğiniz gibi ilk olarak Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarında kullanılacak.

amd kendi tensor cekirdegi uzerinde calisiyor olabilir 0 4uMySdbt

AMDGPU projelerinde yapılan keşiflere bakılırsa GFX11 mimarisine Wave Matrix Multiply-Accumulate desteği eklendi. Bu komutlar adından da anlaşılacağı gibi matrisler üzerinde çalışacak. Böyle veriler, büyük sayı kümelerini hesaplamak için AI/ML algoritmaları tarafından yoğun olarak kullanılmakta.

Kırmızı takım aslında CDNA mimarisiyle birlikte matris işlemlerine destek sunmaya başlamıştı. MFMA (Matrix-Fused-Multiply-Add) olarak bilinen bir komut seti, bu hesaplama odaklı mimari tarafından destekleniyor. Aradaki fark ise desteklenen matrisler ve çıktı biçimlerinde ortaya çıkıyor. AMDGPU için yayınlanan kodlar, WMMA’nın yalnızca 16x16x16 matrislerini ve FP16/BF16 gibi veri türlerini desteklediğini gösteriyor.

// WMMA (Wave Matrix Multiply-Accumulate) intrinsics
//
// These operations perform a matrix multiplication and accumulation of
// the form: D = A * B + C .

Farklı terimlerin hepsi bir kenara, AMD görünüşe göre yapay zeka algoritmaları tarafından desteklenen kendi süper çözünürlüklü teknolojilerini hazırlıyor. Başka bir deyişle, şirket kendi Tensor çekirdekleri üzerinde çalışıyor olabilir. “AMD WMMA” isimli çözümün NVIDIA’nın Tensor çözümü ile uyumlu olabileceği söyleniyor. Aksi takdirde yalnızca AMD’nin kendi GPU’ları tarafından desteklenen başka bir tescilli teknoloji haline gelecek.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla