1. Ana Sayfa
  2. Donanım

AMD Mendocino APU’ları netleşiyor: Athlon da var

AMD Mendocino APU’ları netleşiyor: Athlon da var
0

amd mendocino apulari netlesiyor athlon da var 0 hiNW81ed

AMD’nin daha orta düzeye yakın dizüstü bilgisayarları hedefleyen Mendocino APU serisi Ryzen 6000 olarak internete düşmüş olsa da firma daha farklı bir strateji izleyebilir. Kaynaklar Ryzen 5000 ve Athlon serilerinde Mendocino dizaynının kullanılacağını belirtiyor.

AMD Mendocino neler sunacak?

AMD Mendocino APU modellerinin 4 çekirdeğe kadar ölçeklendirileceği ve RDNA 2 grafik ünitesi taşıyacağı resmen açıklanmıştı. Kaynaklar 2 çekirdek yahut 4 çekirdek formunda farklı modeller olacağını belirtiyor. Tekrar grafik ünitesi de 128 akış işlemcisine sahip olacak. Yani temel seviyede grafik vazifelerini yerine getirecek. Öbür taraftan 32GB’a kadar LPDDR5 çift kanal bellek ve 4 adet PCIe Gen 3 çizgisi olacağı belirtiliyor.

Ryzen 6000 Mendocino APU serisi karşınızda

1 hf. evvel eklendi

AMD Mendocino APU serisini birinci olarak Lenovo Ideapad 1dizüstü modeli ve AYA NEO Air Plus oyun konsolunun kullanacağı duyurulmuştu. Yılın sonlarında daha fazla benzeri dizüstü modelleri piyasaya çıkacak.

Şimdi serinin isimlendirmesi bilinmiyor lakin kaynaklar 4 çekirdekli modellerin Ryzen 5000 içerisinde yer alacağını düşünüyor. 2 çekirdekli varyantlar ise tekrar Ryzen 5000 ve Athlon serileri içerisinde kullanılacak. Soket olarak ise Sonoma Valley kod isimli FT6 (BGA) platformunun destekleneceği belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • AMD Mendocino APU modelleri detaylanıyor

Kaynak: Forumdonanımhaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla