1. Ana Sayfa
  2. Haber

AMD Neden WHQL İmzalı Sürücüler Yayınlamıyor?

AMD Neden WHQL İmzalı Sürücüler Yayınlamıyor?
+ - 0

AMD Neden WHQL İmzalı Sürücüler Yayınlamıyor?

AMD, Haziran ayında yayınlanan bir blog gönderisini tekrar paylaşarak grafik sürücülerine ilişkin bazı bilgiler verdi. Kırmızı ekip, dahili testler için 6000’e kadar benzersiz sistem yapılandırması kullandığını iddia ediyor. Nitekim kullanıcıların %99.95’inin AMD yazılımını kullanırken çökme sorunları yaşamadığı vurgulanmış. Ancak bu rakamlar pratikte ne kadar doğru tartışılır.

Şirket ayrıca 2021 yılında NVIDIA’dan (20) daha fazla WHQL sürücüsü (26) yayınladığını söylüyor. Bildiğiniz gibi, AMD’nin WHQL sürümleri, beta sürücülerinden çok daha sonra kullanıma sunuluyor. Öte yandan NVIDIA, neredeyse tüm sürücülerini anında WHQL imzalı olarak indirmeye açıyor.

Şimdiye kadar bu konunun arka planını bilmiyorduk. AMD durumu şöyle açıklıyor:

AMD İsteğe Bağlı (Optional) sürücüler, rakiplerimizin üretim sınıfı sürücülerine daha yakındır. Ancak AMD tarafından Önerilen (Recommended) sürücüler, genellikle herkese açık olarak aylarca bekleme süresi olan denenmiş ve test edilmiş yazılımları temsil eder. Her AMD Adrenalin sürümü Microsoft’un WHQL test paketini geçse de, oyuncuların WHQL sertifikalı olmayan sürücüleri kullanmaları bazen avantajlıdır. AMD, sertifikalı olmayan bir WHQL geçiş sürücüsü yayınlayarak, yeni oyun sürümleri ve yamaları için daha fazla destek sağlayabilir.

Başka bir deyişle AMD, WHQL olmayan sürücülerinin zaten rakiplerinin üretim sürücüleri kadar iyi olduğunu düşünüyor. Bu erken sürücüleri beklemeden piyasaya süren şirket, WHQL imzası için Microsoft test paketini tamamlamadan önce oyunlara yönelik optimizasyonları oyunculara sunmak istiyor.

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla