İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

AMD RDNA 3 Mimarisi Bambaşka Bir Tasarımla Geliyor

AMD RDNA 3 Mimarisi Bambaşka Bir Tasarımla Geliyor
+ - 0

AMD RDNA 3 Mimarisi Bambaşka Bir Tasarımla Geliyor

Yeşil takım RTX 4000 serisini üretmekle meşgulken AMD cephesi yepyeni RDNA 3 mimarisiyle birlikte kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bildiğiniz üzere AMD ekran kartları Navi 31, Navi 32 ve Navi 33 gibi farklı GPU silikonlarıyla birlikte segmentlere ayrılıyor. Amiral gemisi RDNA 3 GPU’nun geçmişte 520 mm² gibi boyutlara sahip olacağı söyleniyordu. Yeni söylentilerde ise grafik kalıbının çok daha küçük olabileceği konuşuluyor.

Bilindik bir isim olan Greymon55‘e göre AMD Navi 31 GCD (Graphics Complex Die) boyutu yalnızca 350 mm² olacak. Bu mevcut Navi 21 GPU’ya (520 mm²) kıyasla nispeten küçük bir kalıp, ancak yeni nesil AMD RDNA 3 mimarisinin tasarımı çok farklı. Aşağıdaki görselde tasarımsal farkı görebilirsiniz. Bu arada, paket boyutunun veya MCD boyutu halen bilinmiyor.

amd rdna 3 mimarisi bambaska bir tasarimla geliyor 0 sVbGFrKG

RDNA 3 mimarisi, birbirine bağlı GCD ve MCD (Memory Complex Die) ile gelişmiş paketleme teknolojisine sahip olacak. Navi 31 GPU’nun bir GCD ve altı adede kadar MCD içerdiği söyleniyor. Yenilikçi GCD+MCD tasarımı hem Navi 31 hem de Navi 32 GPU’lar tarafından kullanılacak. Daha alt sınıf kartlarda ise yekpare Navi 33 tasarımıyla mevcut GPU’lara benzer bir yaklaşım izlenecek.

Tahmini 350 mm² GCD ve her biri 40 mm² boyuta sahip altı GCD ile tam yapılandırmanın 590 mm² gibi bir ebatla geleceği bildirildi. Rakip NVIDIA’nın amiral gemisi AD102 GPU’su (~600 mm²) ise neredeyse aynı boyuta sahip.

@Kepler_L2 tarafından gelen bilgilere göre yeni mimariyle birlikte bazı gereksiz birimler RDNA 3 yongasından kaldırılacak: XGMI, Global Data Share (GDS), Legacy Geometry Pipeline veya Legacy Scan Converter. Daha küçük bir üretim teknolojisiyle birleştirilen bu bileşenler, Navi 31 GCD boyutunun düşmesini sağlıyor.

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla