1. Ana Sayfa
  2. Haber

AMD Ryzen Sistemlerdeki Windows 11 Takılma Sorunları Çözüldü

AMD Ryzen Sistemlerdeki Windows 11 Takılma Sorunları Çözüldü
0

AMD Ryzen Sistemlerdeki Windows 11 Takılma Sorunları Çözüldü

Siz veya tanıdığınız bir kullanıcının Ryzen işlemcili sisteminde tuhaf takılmalar gözlemliyor olabilirsiniz. Bu tür sorunlar Windows 11 ile ortaya çıktı ve aslında TPM (fTPM) ile doğrudan ilgiliydi.

Bildiğiniz gibi, fiziksel bir TPM cihazınız yoksa BIOS üzerinden “fTPM” olarak bilinen özelliği etkinleştirebiliyorsunuz. Ryzen tabanlı makineler fTPM desteğiyle geliyordu, ancak bazı sistemlerde garip, periyodik takılma sorunlarına neden oldu. Bu takılmalar sadece oyunu kesintiye uğratmıyor, video, müzik ve fare hareketinde bile kendini belli ediyordu.

amd ryzen sistemlerdeki windows 11 takilma sorunlari cozuldu 0 AE9H1gvm

AMD, Mart ayının başlarında sorunun temel nedenini bulduğunu bildirdi ve sorunun en kısa zamanda çözüleceğini söyledi. Çip geliştiricisi şimdi anakart üreticilerine AGESA 1.2.0.7 sürümlü mikro kod güncelleştirmelerini göndermeye başladı.

Yani top şimdi anakart üreticilerinin elinde. Bunu göz önünde bulundurarak, sisteminizde çeşitli sorunlar yaşıyorsanız veya Windows 11’e yükseltme yapmak istiyorsanız bu BIOS güncellemeleri sizin için önemli. Her üretici her kart modeli için henüz güncelleme yapmadı, ancak ancak X570 ve B550 yonga setlerini kullanan ASUS, Gigabyte ve MSI anakartların çoğu güncellenmiş gibi görünüyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla