1. Ana Sayfa
  2. Haber

AMD’nin Gürültü Azaltma Teknolojisi Hazır: Noise Suppression

AMD’nin Gürültü Azaltma Teknolojisi Hazır: Noise Suppression
0

AMD’nin Gürültü Azaltma Teknolojisi Hazır: Noise Suppression

AMD’nin resmi YouTube kanalında yayınladığı bir video bakılırsa Adrenalin sürücüsüyle birlikte gelecekte yeni bir ses teknolojisi kullanıma sunulacak. Noise Suppression isimli özellik, sesli sohbette hem mikrofonunuzdan giden hem de karşı taraftan gelen sesleri temizleyerek arka plan gürültülerini engelliyor.

NVIDIA, hatırlarsanız 2020 yılında RTX Voice adında bir özellik kullanıma sunmuştu. Kırmızı takımın teknolojisi de benzer şekilde insan seslerini tanımlamak ve izole etmek için “gerçek zamanlı derin öğrenme algoritmasına” güveniyor. Noise Suppression, Adrenalin sürücü paketi aracılığıyla geleceğinden dolayı AMD ekran kartı kullanmak şart olacak gibi görünüyor. Şu an detaylarımız kısıtlı ve gelecekte her şey netleşecek.

amdnin gurultu azaltma teknolojisi hazir noise suppression 0

AMD kısa zaman sonra yayınladığı bu videoyu kaldırma gereği duydu. Teknolojinin ne zaman kullanıma sunulacağı tam olarak belli değil, ancak klipte “şimdi kullanılabilir” ifadesi yer alıyor. Yani yakında yayınlanacak bir sürücüyle birlikte Noise Suppression özelliğini kullanmaya başlayacağız.

Adında RTX olmasına rağmen, RTX Voice’un GTX 600 serisine kadar uzanan eski GTX ekran kartlarında çalıştığını öğrenmiştik. AMD tarafında ise en azından Radeon RX 400 serisine kadar geçmiş nesil ekran kartlarına destek sunulmasını bekliyoruz.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla