İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?
+ - 0

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakartınız, bilgisayarınızın bütün bileşenlerinin takılı olduğu bir levha. Anakartınızın modelini öğrendiğinizde sisteminize takabileceğiniz diğer bileşenleri de tespit edebilirsiniz. Bunun için Windows’un kendi DxDiag aracını kullanabileceğiniz gibi üçüncü parti yazılımlardan da faydalanabilirsiniz. İsterseniz öncelikle bu programlardan en basit ve en küçük olanından bashedelim. CPU-Z adlı bu program, anakart modelini öğrenmenizi sağlayan ücretsiz bir uygulama.

Öncelikle CPU-Z’i buradan indirin. İnen dosyayı bir klasöre çıkatın ve klasördeki CPU-Z.exe adlı programı çalıştırın. Karşınıza gelen ilk pencerede işlemciniz hakkında bilgiler mevcuttur. Şimdi üst kısımdan Mainboard sekmesine geçin. Burada Model kısmında anakart modelinizi görebilirsiniz.

anakart modeli nasil ogrenilir 0
CPU-Z Mainboard sekmesinden anakart modelinizi öğrenebilirsiniz.

Moterboard

 • Manufacturer: Üretici – Anakartınızı üreten firma. Bu MSI, Asus, Gigabyte veya Foxconn gibi farklı markalar olabilir.
 • Model: Anakartınızın Modeli – Bu model genelde anakartın yonga setine göre isimlendirilir. Technopat Sosyal’de soru soracağınız zaman işte bu modeli belirteceksiniz.
 • Chipset: Anakartınızın Yonga Seti – Bu değer anakartınızın Intel mi yoksa AMD tabanlı mı olduğunu belirtir.
 • Southbridge: Güney köprüsü.

BIOS

 • Brand – BIOS’unuzun türünü belitir. American Megatrends(AMI), Award (artık Phoenix) veya Insyde gibi BIOS yazan firmalar vardır.
 • Version – BIOS Sürümü. Anakartınızın BIOS sürümünü belirtir. Güncellemek genelde yeni işlemci desteği getirir.
 • Date – BIOS tarihi. Bu değer 2 yıldan eski ise BIOS’unuz güncel değildir veya anakartınız eskidir.

Anakartınız hakkında daha da ayrntılı bilgi edinmek için AIDA64 kullanabilirsiniz. AIDA64, Everest adlı programın yerine geçtiği için daha günceldir ve sürekli de güncellenmektedir.

Öncelikle programı buradan indirin. İnen ZIP dosyasını klasöre çıkartın ve AIDA64’ü çalıştırın. Programın Türkçe desteği mevcut olduğu için tek yapmanız gereken Anakart bölümüne girmek. Buradaki Anakart Adı kısmında anakartınızın marka ve modelini öğrenebilir hatta alt kısımdaki bağlantılara tıklayarak anakart üreticinizin web sayfasına ulaşabilirsiniz.

anakart modeli nasil ogrenilir 1 uf99DhMD
AIDA64’ü açtıktan sonra soldan anakart sekmesine geçmeniz yeterli.

Eğer bir yazılım kullanmak istemiyorsanız Windows’un kendi DirectX Tanı Aracı’nı kullanabilirsiniz. Öte yandan bu araçta her zaman anakartınızın modeli yazmayabilir. DirectX Tanı Aracı’nı çalıştırmak için Başlat Menü’süne DxDiag yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Burada hem anakart modelinizi hem de BIOS sürümünüzü görebilirsiniz.

 1. Başlat menüsünü açın.
 2. Burada msinfo32 yazın.
 3. Sistem Özeti sayfası karşınıza çıkacak.
 4. Bu sayfadaki Temel Kart Ürünü anakartınızın modelidir.
 5. Örneğin bisim sistemimizde Temel Kart Ürünü X370 XPOWER GAMING TITANIUM (MS-7A31) olarak geçiyor. Yani anakartımız X370 XPOWER GAMING TITANIUM
anakart modeli nasil ogrenilir 2
Sistem Bilgisi size tam anakart modelinizi çoğunlukla gösterir.

Ayrıca Sistem Modeli kısmında da anakartızın kodunu bulabilirsiniz fakat bu kod iddia edildiği gibi anakartın tam modelini belirtmez. Firmalar aynı kod ile başka anakartlar da üretebiliyor. Bu tür hatalı bilgi veren rehberlere bakarak anakartınıza BIOS güncelleme yapmaya kalkmanızı önermiyoruz. Technopat Sosyal bütün sorulunuza doğru cevabı bulabileceğiniz bir platform ve ek sorularınızı Sosyal’de sorabilirsiniz.

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla