1. Ana Sayfa
  2. Haber

Anakart Satışları Yıl Boyunca Azalmaya Devam Edecek

Anakart Satışları Yıl Boyunca Azalmaya Devam Edecek
0

Anakart Satışları Yıl Boyunca Azalmaya Devam Edecek

DigiTimes‘ın kaynaklarından gelen bilgilere bakılırsa 2022 yılının geri kalanı ASUS ve Gigabyte gibi üreticiler için daha kötü geçecek. Rapora göre Tayvanlı bu şirketler pazarın yaklaşık %70’ine sahip ve her iki şirketin satış hacimleri de 2021’e kıyasla %25 oranında düşecek. Bunun kısmen Çin pazarındaki talep daralması, ayrıca ekran kartlı hazır sistemlere olan ilginin düşmesinden kaynaklandığını ekleyelim.

Yaklaşan yavaşlamaya dair erken bir uyarı işareti aslında yılın ikinci çeyreğindeki sevkiyat rakamlarında kendini göstermişti. İkinci çeyrekte beklenen sevkiyat düşüşleri vaziyete bakılırsa üçüncü ve dördüncü çeyrekte artarak devam edecek.

Endüstri kaynakları, GPU kıtlığının sona ermesinin anakart satışlarına zarar verdiğini söylüyor. Ekran kartlarında yaşanan stok sorunları sayesinde, ASUS ve Gigabyte gibi şirketler GPU’lar ve anakartları bir araya getirerek müşterileri komple sistemler satın almaya zorladı. Böylece sırf ekran kartları için anakartın yanı sıra birçok bileşenin satış rakamı arttı.

Gelen verilere göre ASUS markalı anakart satışları bu yıl ~%24 oranında, Gigabyte kartların satışı ise ~%27 oranında düşecek. Ayrıca 2021 yılında elde edilen 40 milyon adetlik satış rakamı gerileyerek 30 milyona inecek.

ASUS AnakartlarGigabyte Anakartlar
2022
(Öngörülen)
14 milyon9.5 milyon
202118 milyon13 milyon
202013 milyon
201916.4 milyon

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla