1. Ana Sayfa
  2. Haber

Apple, ARM PC Gelirlerinin %90’ını Ele Geçirdi

Apple, ARM PC Gelirlerinin %90’ını Ele Geçirdi
0

Apple, ARM PC Gelirlerinin %90’ını Ele Geçirdi

Apple, özel ARM tabanlı SoC ekosistemine geçerek tüm algıları değiştirmeyi başarmıştı. ABD’li teknoloji devi sistem satışlarını artırmakla kalmadı, ayrıca PC sınıfı ARM SoC’lerinin baskın tedarikçisi haline geldi. ARM’ye gelince, komut seti mimarisi artık küresel PC pazarının yaklaşık %9’unu kapsıyor.

Strategy Analytics’den Teknoloji Direktörü Sravan Kundojjala, “Apple, (2021’de) neredeyse %90’lık gelir payıyla ARM tabanlı dizüstü bilgisayar işlemcilerinde bir pazar lideri olarak kendini kanıtladı.” diyor.

Acer, Dell ve HP gibi şirketler, yıllardır çeşitli ARM destekli SoC’lere dayalı Chromebook’lar ve Windows-on-Snapdragon’a dayanan ACPC’ler üretiyor. Ancak bu bilgisayarlar vasat performans ve rekabetçi olmayan fiyatlandırmalar nedeniyle hiçbir zaman piyasada kendini gösteremedi. 2020 ve 2021 boyunca piyasaya sürülen M1 tabanlı iMac’ler, MacBook’lar ve Mac Mini’ler ile Apple, yalnızca rekabetçi performans ve çekici tasarım sunmayı başarmakla kalmadı, aynı zamanda bu sistemleri oldukça rekabetçi bir şekilde konumlandırdı. Böylelikle hem sadık müşterileri korurken hem de yeni müşteriler kazanmayı başardılar.

apple arm pc gelirlerinin 90ini ele gecirdi 0 yWX652EF

Cupertino devinin sistemleri hala ortalama olarak Chromebook’ların üzerinde fiyatlara satılıyor. Ancak satış ve gelir açısından ARM tabanlı Chromebook’lar ve ACPC’lere kıyasla büyük bir fark var. Qualcomm’un Nuvia tabanlı SoC’leri 2023’ün sonlarına kadar piyasada olmayacak, bu nedenle Apple piyasaya hakim olmaya devam edecek. Söz konusu ARM masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar olduğunda yine tepede Apple ismini görmeye devam edeceğiz.

IDC‘ye göre endüstri, 2021’de yaklaşık 348,8 milyon PC ve 2022’nin ilk çeyreğinde 80,5 milyon sistem sevk etti. Chromebook satışları 2021’de 37 milyon adede ve 2022’nin ilk çeyreğinde 5,1 milyon sisteme ulaştı. Apple, ilk çeyrekte 7,2 milyon Mac sevk etti ve %8,9 pazar payı elde etti.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla