1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Apple, iPhone’da Ligtning yerine USB-C kullanacak mı? Yeni bir iddia var

Apple, iPhone’da Ligtning yerine USB-C kullanacak mı? Yeni bir iddia var
0

Üzerinde en çok kafa yorulan konulardan biri, iPhone 14’ün Apple’ın tescilli Lightning girişi yerine endüstri standardı USB-C girişini kullanıp kullanmayacağı. Apple hakkındaki tahminleri sıklıkla doğru çıkan analist Ming-Chi Kuo ise, iPhone 15’in Lightning’den USB-C’ye geçiş yapabileceğini ve Apple’ın alışkanlıklarında tarihi bir değişiklik görebileceğimizi söyledi. Ama bahsi geçen modelin iPhone 14 değil, iPhone 15 olduğuna özellikle dikkat etmekte yarar var.

Apple, daha önce herkesin yaptığına uymak yerine kendi girişlerini kullanmak konusunda kararlı olduğunu defalarca gösterdi. Eğer bu geçiş yaşanırsa, Apple’ın Lightning bağlantısını kullanan son akıllı telefon iPhone 14 olabilir.

USB-C’nin en büyük avantajı, daha hızlı şarj ve veri aktarımını desteklemesi. Ayrıca, endüstri standardı olduğu için, tüm cihazlarınız için aynı şarj cihazını kullanabileceğiniz ve e-atıktan tasarruf edebileceğiniz anlamına da gelir. Apple, çoğu iPad de dahil olmak üzere bazı aygıtlar için USB-C’yi desteklemeye zaten başladı ancak iPhone’lar henüz bu listede yer almıyor.

Apple birkaç farklı nedenden dolayı Lightning’i kullanmaya devam ediyor olsa da, artık geçiş yapılmasını isteyen pek çok kişi bu inadın arkasında tescilli bir bağlantı olarak Apple’ın kendi kablolarının satın alınmasını teşvik ettiği ve böylelikle de şirketin daha fazla para kazandığı gerçeğinin bulunduğunu öne sürüyor.

AB de dahil olmak üzere dünyanın hemen her yerindeki çeşitli düzenleyici kurumlar, e-atıktan kaçınmak ve şirketin aksesuarlardaki rekabet karşıtı duruşunu sonlandırmak için Apple’ı USB-C’yi kullanmaya zorluyor. Ancak şu ana kadar karşılaştığımız birçok sızıntı Apple’ın farklı bir yol izleyeceğini öne sürüyordu.

Sızıntı kaynaklarının çoğu, Apple’ın USB-C’ye geçmek yerine girişleri tamamen ortadan kaldıracağını önermekteydi. Yani, Apple’ın telefonlarının bundan sonra tamamen kablosuz şarj ve veri aktarımını kullanacağı, bu sayede de MagSafe manyetik aksesuarlarının çok daha kullanılabilir olacağı önerilmekteydi. Hatta geçmişte Kuo’nun kendisi de Apple’ın USB-C telefonlar üretmeye karşı olduğunu belirtmişti.

Bu yüzden Kuo’nun yeni analizi bir miktar tartışmayı da beraberinde getiriyor ve Apple’ın iPhone’ları hakkındaki genel görüşe karşı duruyor. Her zaman olduğu gibi söylentilerin sadece söylenti olabileceğini ve doğru olmayabileceklerini hatırlatmakta fayda var ve bu sefer, şimdilik bu söylentiyi destekleyen çok fazla isim yok gibi gözüküyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla