1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Apple’a yasa dışı para kazanmaktan dava açıldı

Apple’a yasa dışı para kazanmaktan dava açıldı
+ - 0

Apple’a yasa dışı para kazanmaktan dava açıldı

Apple, kendi ödeme hizmeti Apple Pay’i inhisar olarak kullanmakla suçlanıyor. ABD’de birden fazla ödeme hizmeti tarafından açılan yeni Apple Hisse davası, teknoloji devinin Apple Pay’den yasa dışı olarak kar elde ettiğini ve antitröst maddelerini çiğnediğini argüman etti.

Apple Pay’e temassız ödeme davası açıldı

Affinity Credit Union tarafından başlatılan soruşturma, Apple’ın iPhone, iPad ve Watch’taki temassız ödemede haksızlık yaptığını ortaya koydu. Temassız ödemeler için Apple Pay’in birincil seçenek olarak ayarlandığını ve öbür hizmetlerin kısıtlandığını belirtti.

applea yasa disi para kazanmaktan dava acildi 0

Davacı kurum, iOS‘ta taşınabilir cüzdan olarak hizmet vermek için Apple’a ödeme yaptıklarını ve buna karşın engellendiklerini argüman etti. Apple’ın kendi ödeme sistemini inhisar olarak kullandığını belirten Affinity Credit Union, Apple’In rakip taşınabilir cüzdanların kullanılmasını engellediğini argüman etti.

Kurum ayrıyeten Android kullanıcılarının temassız ödeme için Google Pay haricinde başka hizmetleri seçebileceğini lisana getirdi. Ancak iOS’taki operasyonlar olması gerektiği üzere değil. Yani teze nazaran, bir iPhone sahibi Google Pay’i indirebilir, lakin temassız ödeme yapmak için kullanamaz.

Apple’ın harici firmaların ödemelerinden kurul aldığını da göz arkası etmemek lazım. Affinity Credit Union, kart ihracatı yapan firmaların kredi süreçlerinde yüzde 0.15’e varan fiyatlar ödediğini lisana getirdi. Bu sayı ise Apple’ın her yıl 1 milyar dolardan fazla kar elde etmesini sağlıyor.

applea yasa disi para kazanmaktan dava acildi 1 HzJwPcCh

Apple’dan şimdi Apple Pay’le ilgili açıklama gelmediğini hatırlatalım. Şirket, daha evvelki antitröst davalarında Apple Hisse ile öteki ödeme hizmetlerini kısıtladığı savlarını kabul etmemişti.

Siz Apple Hisse davası hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla