1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Araştırma: Ay’da bulunan suyun içilebilir olabileceği keşfedildi

Araştırma: Ay’da bulunan suyun içilebilir olabileceği keşfedildi
+ - 0

Ay'da
Ay’da

Gezegenimizde karmaşık ömür gelişmeden önce Ay’daki yanardağlar, kraterlerinde muhtemelen hala don ve buz olarak var olan su buharını Ay yüzeyine yaydıThe Planetary Science Journal’da yayınlanan bir makaleye nazaran bu su buharı, astronotlar için eksiksiz bir içme suyu olabilir.

Araştırma: Uzayda görünmez duvarlar olabilir

1 hf. evvel eklendi

Ay’da bulunan buz katmanları geleceğin astronotlarına su kaynağı olabilir

Yapılan araştırma, Ay’ın milyarlarca yıl geriye giden simülasyonlarına bakıyor. O vakitler, Ay kabaca her 22.000 yılda bir, yüzeyini lav havuzlarıyla kaplayan devasa bir volkanik patlamalar yaşıyordu. Günümüzde onları Maria olarak bilinen Ay’ın yakın tarafındaki koyu lekeler olarak görebilirsiniz. Ay’ın uzak tarafındakilerinin ise devasa asteroit çarpmalarından kaynaklandığı düşünülüyor.

arastirma ayda bulunan suyun icilebilir olabilecegi kesfedildi 1 Ar6mVuGq

Bu yeni araştırma, volkanların Ay‘ın kutuplarının etrafında tahminen de düzinelerce, hatta yüzlerce metre kalınlığında buz katmanları bırakmış olabileceğini düşündürmekte. Bu yeni donmuş su teorisi, Ay volkanlarının kısa bir mühlet için ince bir atmosfer oluşturmuş olabileceğini veçoğunlukla karbon monoksit ile su buharından oluşan bulutları fırlatmış olabileceğine dair daha fazla kanıt getiriyor.

Bununla birlikte, geleceğin astronotlarına içmek için eski don suyu aramaya gitmelerini önermekle ilgili küçük bir sorun var. Zira Ay’da bulunan sular, muhtemelen birkaç metre regolitin (Ay tozu) altına gömülü. Fakat bu sorunu çözmek için astronotların yanında taşıyabilecekleri ekipmanlar geliştirilebilir.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Ay’da bulunan suyun içilebilir olabileceği keşfedildi

Kaynak: Forumdonanımhaber

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla