1. Ana Sayfa
  2. Haber

Araştırmacıların yeni hedefi Venüs oldu!

Araştırmacıların yeni hedefi Venüs oldu!
0

Araştırmacıların yeni maksadı Venüs oldu!

Yıllardır insanlık Mars’a gitmenin ve oraya yerleşmenin planlarını yapıyor. Kızıl gezegenin bu popülerliği devam ederken Venüs ise bu tartışmaların gölgesinde kalmış durumda. Fakat bu durum son bulgular ile birlikte değişecek üzere görünüyor.

Venüs’e yapılacak uzay seyahatlerine bir yenisi ekleniyor

Yüksek sıcaklıkları ve inanılmaz yüzey basıncı dikkat çeken Venüs’e NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından önümüzdeki yıllarda uzay araçları yollanacak. Bunlarla birlikte Yeni Zelanda merkezli bir uzay ajansı da Venüs’ü araştırmaları için araç göndereceğini açıkladı.

Rocket Lab isimli uzay ajansı geçtiğimiz günlerde Aerospace mecmuasında Venüs misyonu için daha fazla detay paylaştı. 2023’te planlanan fırlatma ile Venüs’e birinci özel vazife olma özelliği taşıyor. Rocket Lab’ın Photon uzay aracının şirketin Electron roketi ile fırlatılması planlanıyor.

arastirmacilarin yeni hedefi venus oldu 0 QEDvtwbu

Rocket Lab, Venüs’e yollayacağı uzay aracı ile gezegenin kalın bulut katmanında rastgele bir canlının yaşayıp yaşamadığını denetim etmek istiyor. Dünya ile olan benzerliği uzun müddettir tartışılan Venüs’te şu anda uygun şartlar bulunmasa da hâlâ mikroorganizmaların var olabileceği düşünülüyor.

Roket Lab bu uzay vazifesi ile Venüs’ün atmosferini araştıracak. Venüs bulutlarının nelerden oluştuğu hakkında data toplamak isteyen şirket, otofloresan nefelometre ismi verilen bir alete sahip sonda yardımıyla gezegenşn yörüngesinde dolaşarak çeşitli örnekler toplayacak.

arastirmacilarin yeni hedefi venus oldu 1 RjNUBPAn

Electron roketi, Mayıs 2023’te fırlatılacak ve Photon uzay aracını Dünya’nın etrafındaki yörüngeye taşıyacak. Sonrasında uzay aracı ayrılarak Venüs’e yanlışsız yola çıkacak. Ekim 2023’te yörüngeye ulaşması beklenen uzay aracı Venüs’ün atmosferine Dünya’ya bilgi gönderecek olan sondayı konuşlandıracak.

Venüs’ün bulut parçacıklarını direkt araştırmak için birinci fırsat olan bu misyonun sonuçları bilim etrafları tarafından merakla bekleniyor. Pekala siz Venüs araştırmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla