1. Ana Sayfa
  2. Haber

Arc GPU’lu Referans Tasarım Intel Dizüstü Bilgisayarlar Göründü

Arc GPU’lu Referans Tasarım Intel Dizüstü Bilgisayarlar Göründü
0

Arc GPU’lu Referans Tasarım Intel Dizüstü Bilgisayarlar Göründü

NUC X15 serisi, Intel’in dizüstü bilgisayarlar için referans olarak hazırladığı platformu temsil ediyor. Intel, daha önce “Alder County” olarak bilinen NUC serisinin Arc grafikleriyle geleceğini zaten doğrulamıştı. Halen elimizde somut bir şey yok, ancak nihai ürün özellikleri hakkında artık daha fazla bilgiye sahibiz.

Gördüğünüz bu NUC markalı sistemleri genellikle OEM’ler tarafından (ADATA XPG Xenia gibi) kullanılıyor. Yani üreticiler Intel’den temel tasarımı alıyor ve kendi dizüstü bilgisayarlarını geliştiriyor. X15 platformu daha gelişmiş bir işlemci serisi ve şirketin kendi harici Arc GPU’larıyla birlikte önemli bir güncelleme aldı. Bu da gelecekte Xe grafiklerinin yaygınlaşacağının bir göstergesi.

arc gpulu referans tasarim intel dizustu bilgisayarlar gorundu 0

Gün yüzüne çıkan özelliklere göre, NUC X15 (C71H/C71G) sistemlerinde hem Core i7-12700H işlemci hem de Arc ACM-G10 GPU bulunacak. “G” varyantı Arc A550M tabanlı orta seviyeye bir GPU’ya sahipken, “H” varyantı üst seviye Arc A730M mobil grafiklere sahip olacak. Arc A770 isminde farklı bir model tanıtılsa da burada göremedik.

Geçmiş NUC serisinde Intel Tiger Lake yongalarla birlikte NVIDIA GeForce RTX 30 serisi harici ekran kartları kullanılıyordu. Şirket şimdi hem CPU hem GPU tarafında kendi ürünlerine ağırlık vermeye başlıyor. Bu referans platformla birlikte Arc A550M/A730M grafiklerini barındıran dizüstü bilgisayarın artık yavaş yavaş piyasaya çıkmasını bekleyebiliriz.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla