1. Ana Sayfa
  2. Haber

Astronotlar Ay çukurlarında barınacak!

Astronotlar Ay çukurlarında barınacak!
0

Astronotlar Ay çukurlarında barınacak!

Uzaya gitmek ve uzayda yaşamak insanlık için her vakit bir tutku olmuştur. Lakin uzayda yaşamak hiç de kolay değil. En yakınımızda bulunan Ay’da da durum farklı değil lakin bilim insanları uydumuzda yer alan çukurların astronotlar için daha güzel şartlar sunabileceğini ortaya koydu.

Ay yüzeyindeki çukurlar makul sıcaklıklar sunuyor

Yapılan yeni araştırmalara nazaran Ay yüzeyindeki çukurlar dengeli ve rahat bir sıcaklık sunabiliyor. Böylelikle Ay’a çıkacak olan astronotlar bu bölgelere sığınarak Ay yüzeyinin daima değişen şartlarından korunabilecek. Uzun periyodik Ay misyonlarında astronotların bu bölgelerde barınabileceği belirtiliyor.

California Üniversitesi’nden (UCLA) araştırmacılar, ayın yüzeyindeki çukurlarda sıcaklıkların büyük ölçüde 17 derecede kaldığını ortaya koydu. Gündüzleri 127 dereceye, geceleri ise -173 dereceye kadar ulaşabilen Ay yüzeyi için, çukurlardaki şartların hayli güzel olduğu net bir halde söylenebilir.

astronotlar ay cukurlarinda barinacak 0 UNRnWV1H

Çukurların sıcaklığı, ayın yörüngesinde dönen ve ay yüzeyinin imgelerini alan bir NASA uzay aracı olan Lunar Reconnaissance Orbiter’dan (LRO) alınan bilgiler kullanılarak belirlendi. LRO, yaklaşık 100 metre derinliğe sahip birçok çukuru tahlil etmiş durumda. UCLA’nın açıklamasına nazaran, kimi çukurların gündüzleri fazla ısınmasını önleyen ve geceleri ısıyı içeride tutan bir kaya çıkıntısı bulunuyor.

Ay yüzeyindeki sıcaklıklardaki büyük dalgalanmalar, her biri yaklaşık 15 gün süren uzun gün ve gecelerden kaynaklanıyor. Bu çukurlar, gelecekteki Ay kaşifleri için şartları daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olabilir. Önümüzdeli süreçte kurulacak muhtemel bir ay üssü için de bu çukurlar hayli uygun görünüyor.

astronotlar ay cukurlarinda barinacak 1 Z6OBRPc7

Ay yüzeyinde bu çukurlardan şimdiye kadar 200 kadar bulunmuş durumda. Bu çukurların Ay’da gerçekleşen volkanik olaylardan sonra oluştuğu düşünülüyor. Barınak sağlamanın yanı sıra, bu çukurların potansiyel olarak Ay’daki başka yer altı kaynaklarına da konut sahipliği yaptığı düşünülüyor.

NASA’nın önümüzdeki süreçte Ay’ın yeraltı kaynaklarını araştırmak için çeşitli robotik çalışmalar yapıyor. Yapılan bu tahlillerin akabinde NASA’nın Ay’da bir üs kurma gayesi gerçek olabilir. Pekala siz Ay’ın yüzeyinde yer alan bu çukurlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla