1. Ana Sayfa
  2. Haber

ASUS GeForce RTX 3080 Noctua Edition Ekran Kartı Duyuruldu

ASUS GeForce RTX 3080 Noctua Edition Ekran Kartı Duyuruldu
0

ASUS, iki adet Noctua NF-A12x25 PWM ve birinci sınıf özel bir soğutma bloğuyla donatılan yüksek performanslı ASUS GeForce RTX 3080 Noctua Edition model ekran kartını duyurdu.

Noctua, kendi bilgisayarını toplamayı tercih eden kullanıcıların en sevdiği markalardan biri. Verimli ve güçlü Noctua fanlar fazladan gürültüye neden olmadan soğutma sağlıyor. Bu fanlar, simgeleşmiş renkleriyle birinci bakışta tanınıyor. ASUS’un ROG Ryujin serisi CPU soğutucularında bu fanları kullanmasının arkasında da Noctua’nın bu kesim önderi performansı yer alıyor. ASUS yeniden tıpkı nedenle, ASUS GeForce RTX 3070 Noctua Edition ekran kartında da Noctua ile iş birliği yapıyor. Artık ise ASUS, sınıfının en uygun soğutucusunu daha da güçlü bir GPU’ya yerleştiriyor.

Yeni ASUS GeForce RTX 3080 Noctua Edition’da öncelikle, Noctua’nın mükemmel mühendisleriyle birlikte çalışan ASUS termal ar-ge grubunun geliştirdiği 2,2 yuva yer kaplayan devasa bir soğutma bloğu bulunuyor. Altı adet ısı borusuna bağlanan geniş kanatçık yığınının yanı sıra GPU ve belleği için geniş bir ısı dağıtıcıya sahip olan bu soğutma bloğu TUF ve Strix modellerindekilere nazaran çok daha büyük. Kart böylelikle toplamda 4,3” yuva boyutunda yer kaplıyor. Mükemmel soğutma performansını inanılmaz derecede sessiz bir biçimde sunmaya odaklanan ASUS ve Noctua mühendisleri, iki adet Noctua NF-A12x25 fanın üflediği havadan en uygun formda yararlanacak soğutma bloğu dizaynını geliştirmek için sayısız simülasyon gerçekleştirdi.

asus geforce rtx 3080 noctua edition ekran karti duyuruldu 0 9IIhVGZB

“Özel tasarım birleşik soğutma bloğumuz ile Noctua’nın fısıltı sessizliğindeki fan teknolojisi birleşince ortaya beklenenden bile çok daha uygun bir sonuç çıktı.” diyen ASUS Kurumsal Lider Yardımcısı ve ASUS Multimedya İş Ünitesi Genel Müdürü Kent Chien, kelamlarını şöyle sürdürdü: “PC soğutma sistemlerinde dünya başkanı bir şirketle yaptığımız bu etkileyici iş birliği, güçlü GeForce RTX 3080 Noctua Edition ekran kartında gürültü düzeyini çığır açıcı bir noktaya getirdi. Ayrıyeten hiçbir yerde bulamayacağınız bir görsel tarz ortaya çıktı.”

“İlk Noctua Edition ekran kartına gelen reaksiyonlar tek sözle inanılmazdı. ASUS ile iş birliğini sürdürmekten heyecan duyuyoruz.” diyen Noctua CEO’su Roland Mossig, akabinde şunları söyledi: “340 watt’a ulaşan ısı emisyonuyla RTX 3080, RTX 3070’ten çok daha zorlayıcı ve farklı bir kart. Fakat, fan teknolojimiz ve özel bir soğutma bloğuyla bir sefer daha, yüksek GPU gücünü son derece sessiz bir biçimde sunabilen bir kartı ortaya çıkardık.”

Piyasadaki en güçlü ve en sessiz fanlardan olan NF-A12x25 bu iş birliğinde tercih edilen model oldu. Fan kanatları, Noctua’ya mahsus Sterrox® sıvı kristal polimerden üretilen kesimler sayesinde dış çerçeveden sadece 0,5 mm arada durabiliyor. Böylelikle kenarlardan hava sızıntısı azaltılıyor. Noctua’nın Smooth Commutation Drive teknolojisine sahip özel PWM entegre devresi de akustik randımanı artırıyor. Her kanadın ucundaki akış hızlandırma kanalları ve fan çerçevesindeki iç yüzey mikro yapıları da gürültüyü azaltıyor. Her köşedeki titreşim önleyici dolgular sayesinde fan, soğutma bloğuna yahut ön kapağa çarpmadan çalışıyor. Böylelikle ortaya piyasadaki en sessiz yüksek performanslı fanlar çıkıyor.

asus geforce rtx 3080 noctua edition ekran karti duyuruldu 1 XW476Ja4

Soğutma bloğu ve fan ikilisinin yanı sıra ASUS, GeForce RTX 3070 Noctua Edition modelinde birebir özel kahverengi ön kapağı kullanıyor. Bu kapak, fanları karta inançlı bir biçimde oturturken Noctua’nın estetik görünümüne de ahenk sağlıyor. Sisteminde öbür Noctua fanlarına ve soğutma bloklarına sahip kullanıcılar bu kartla uyumlu bir görünüm elde edebiliyor.

Kartın imgesi “Noctua” dizaynını anımsatırken, özellikleri de ASUS’un piyasadaki en uygun ekran kartlarına sahip olmasını sağlayan teknolojilerden oluşuyor. Çift BIOS anahtarı sayesinde kullanıcılar azamî performans yahut düşük gürültü seviyesi ortasında tercih yapabiliyor. Düşük gürültü seviyesi seçeneği, piyasadaki en sessiz RTX 3080 kullanım tecrübesini sunuyor. 0 dB ortam soğutması özelliği ise hafif yük altında fanları büsbütün durdurarak kartın büsbütün sessiz çalışmasını sağlıyor. Havalandırmalı art plaka soğutma bloğunun ucundan hava akışı imkanı veriyor. ASUS Auto-Extreme montaj teknolojisi her bileşenin otomatik olarak hassas ve pak bir formda lehimlenmesini sağlıyor. Kartların kutudan çıkar çıkmaz uzun mühlet güçlü ve muteber olduğundan ise 144 saatlik onay süreciyle emin olunuyor.

  • NVIDIA® GeForce RTX™ 3080
  • CUDA çekirdekleri: 8704
  • Sürat aşırtma modu artırılmış saat suratı: 1815 MHz
  • Oyun modu artırılmış saat suratı: 1785 MHz
  • 10 GB GDDR6X
  • PCIe® 4.0 arayüzü
  • 2 x yerleşik HDMI® 2.1
  • 3 x Yerleşik DisplayPort™ 1.4a

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla