İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Video

ASUS ROG Strix G733ZX Laptop İncelemesi

ASUS ROG Strix G733ZX Laptop İncelemesi
+ - 0

Intel 12900H işlemci, 32 GB DDR5 RAM, 2 Terabyte SSD ve NVIDIA GeForce RTX 3080Ti ekran kartıyla donatılan G733ZX, 17.3 inçlik 1440p/240 Hz bir ekrana sahip. Yeni kuşak teknolojilerin tamamını burada bulmak mümkün. Oynatamayacağı bir oyun ya da açamayacağı bir program yok üzere. Pekala her şey olması gerektiği üzere harika mi? İncelemede adım adım bakalım.

Teknik Özellikler

12900H işlemci 14 çekirdek ve 20 thread ile pek çok masaüstü işlemciyi hem tek çekirdek, hem çok çekirdekte geride bırakıyor. Alder Lake ailesinin 45 Watt TDP yapılandırmalı bu işlemcisi çarçabuk yüksek frekanslara inip çıkabiliyor. 6 Performans ve 8 verimlilik çekirdeği sayesinde iki istikamete de rahatlıkla gidebiliyor. Örneğin Sid Meier’s Civilization 6 oynarken bir çeşidi 7.32 sn’de hesaplamak için az sayıda çekirdekte 5 GHz aşkın frekansta hayatı kolaylaştırabiliyor. Bunun ayrıntılarına birazdan daha çok değineceğiz.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 0

ASUS’un ROG Strix G733ZX kasası harika bir soğutmaya sahip. Sıvı metal termal macunu endüstriyel üretim teknikleriyle laptop eser ailelerinde yaygın kullanan ASUS, kasalarında soğutmada geliştirme yapmaya devam ediyor. Hangi kasada hangi macun olduğu çok net açıklanmasa da “Liquid Metal” ibaresi sıvı metal termal macunun bu kasada kullanıldığını gösteriyor. Kimi modellerde bir sonraki formüle geçilmiş ve birinci formülde 10 derece, ikinci formül de denilene nazaran bir 5 derece daha derken klasik termal macun ile 95 derece olacak bir işlemciyi 80’e indirmek mümkün oluyor. Ne yazık ki burada tıpkı kasayı farklı macunlarla karşılaştıramıyoruz. Lakin uzun vadede sıvı metal daha uzun ömürlü diyebiliriz.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 1 R8qOahaV

Ya da sıcaklığı düşürmek yerine performans biraz daha yüksek olsun derseniz üretici olarak işlemci frekanslarını daha da yükseltebiliyorsunuz. Bu da bilhassa mühendislik uygulamaları, oyun geliştirme, uygulama derleme ya da gibisi kullanımlarda tek çekirdek performansına yüklenen bütün yazılımları yüksek performansta çalıştırmak demek. Büyük kasa, sıvı metal ve faal bir fan sisteminin yanında uzun vade toz birikmesini engelleyen özel toz tahliyeli kanal dizaynına kadar bu ASUS ROG Strix ailesi muazzam bilgisayarlar.

Esasen kasanın dış ya da iç dokusundaki malzemenin kalitesi, parmaklarınızla dokunduğunuzda hissediliyor. 1440p ve 240 Hz 3 ms panelin incecik çerçeveleri, Dolby Vision Atmos dayanağı ibaresi, sunduğu renk bedelleri ve kullanıcı tecrübesi inanılmaz âlâ. 240 FPS ile oyun oynamak bir yana, 240 Hz ekranda masaüstünde fare kullanmak, 60 Hz ile kıyaslanamaz, 120 ya da 144 Hz’e nazaran de tepkisellik manasında önemli derecede daha güzel.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 2 ICRZ5Qpi

Grafik Sürece Gücü

Ekran kartı kısmında NVIDIA GeForce RTX 3080Ti beraberinde 16 GB VRAM ile birlikte üstelik MUX Switch ile tek başına, Intel Iris Xe devre dışı olarak da kullanılabiliyor. Bu Mux Switch bilhassa oyuncuların ayrık GPU’dan tam performans alması için çok değerli bir özellik. Açıp kapatmak bir sistem yine başlatma gerektirse de, bu fizikî GPU anahtarı sayesinde ister pil ömrünü uzatırsınız, ister her uygulamayı NVIDIA GPU’ya zorlayıp yüksek performansı hiç manzara çıkışını CPU’ya entegre GPU’dan dolaştırmadan ve gecikme, performans düşüşü eklemeden saf olarak elde edersiniz. Özetle hoş bir özellik ve bir alt, bir üst GPU modeli kadar performans farkına sebep olabiliyor.

RTX 3080Ti bilhassa Ray Tracing ve DLSS özellikleriyle de güçlü, laptopta ReSizeBar faal ve performans yüksek. Olağanda dizüstünde bu şekil bir ekran kartı bazen darboğazdan anlamsız olabilirken, bu kasa, panel ve işlemciyle pek manalı olmuş. Paranızın karşılığını verdiğini hissettiriyor.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 3 vDdezDuC

İrtibat Seçenekleri

Intel Wi-Fi 6E AX211 yongası var, 6 GHz Router’larımızı da kurup deneyeceğiz fakat 2.4 ve 5 GHz kalabalığından çıkış bir yana, gigabite yaklaşan kablosuz suratı ve tepkiselliği, ağ istikrarı çok güzel. ASUS kimi yeni modellerde Mediatek de kullanabiliyor, MT genel olarak başarılı olsa da Intel Wi-Fi yongaları 2022’de daha istikrarlı irtibat sunuyor, bu da bizim kullanıcı tecrübemiz.

Elbette Router olarak da sağlam bir ağ sisteminiz varsa, yoksa laptopun yapabileceği bir şey yok. Ha bu bana yetmez derseniz Realtek yongalı 2.5 Gbps ethernet de var, bunu destekleyen bir Router’a takıp, aygıtlar ortası lokal ağda bağlantısı muazzam suratlara çıkartabilirsiniz.

Thunderbolt portu da, imaj ve 100 Watt güç dayanaklı Type-C portu da var. Bunlar da kasa ardında. Başka süratli USB portlarıyla da kontakları oyunun ötesinde profesyonel kullanıma uygun. Hatta bu bilgisayar gerçekten iş için çok düzgün. 32 GB 4800 MHz frekansında çalışan DDR5 RAM’in yanında 2 Terabyte Samsung M.2 SSD’ye sahip.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 4 jeEznl36

Süratli Hafızanın Tesiri

Pekala daha düşük frekans ancak 64 GB RAM mi, yoksa daha yüksek frekans lakin 32 GB RAM mi? Şahsen 2022 yılında performans açısından süratli 32 GB RAM daha avantajlı geliyor çünkü birçok uygulama 64 GB’ı tam kullanamıyor. Elbette ileride bu durum değişir fakat yüksek frekans bellek ve bu işlemci birlikte çok âlâ, yani bu konfigürasyon alınır.

Unreal Engine 5 yükleme müddeti, proje yüklemesi, oyunları çalıştırması, kaydetme, kapatma, sistemde evrak doğrulama, aktarma. Akla gelecek her süreçte bu SSD’nin de, işlemci ve RAM’in de datayla olan suratı muazzam derecede fark edilir ve tepkisel bir performans sunuyor. Yani Mux Switch ve güçlü GPU ile birlikte bu aygıt performans tutkunları için kusursuz bir tecrübeye sahip.

Oyunlarda CPU 28 Watt – GPU 150 Watt ya da CPU 100 Watt – GPU 110 Watt üzere dinamik olarak işlemci ve ekran kartı ortasında güç dağıtımı dengelenebiliyor, bu açıdan bilhassa oyunlarda anlık kare düşüşü üzere sıkıntılar ile neredeyse hiç karşılaşmıyoruz.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 5 E239UwGU

Performans Ayrıntıları

Hem işlemcide, hem ekran kartında anlık denetim çok âlâ, örneğin evvelden CPU darboğazında kalacak pek çok oyun sahnesinde, testlerde örnek olarak GTA V testinde işlemci öncelikli olarak gücü alıyor, frekansı yükseltip anlık 95 derece oluyor fakat FPS düşmeden o güçlü an atlatılıp çabucak Watt düşüyor ve işlemci tekrar soğuyor. Özetle bu macun ısı iletiminde çok âlâ ve soğutma sistemi anlık yükselmeler ile başa çıkabiliyor. Bu sistemin Turbo frekanslarını âlâ kullanabilmesini sağlıyor.

Sıcaklıkların zıplamaması için tahminen sıvı soğutma ve iki kat kalınlıkta bir blok ile daha fazla malzeme kullanılması uygun olabilir, fakat sistem bir laptop olmaktan yeterlice uzaklaşır. Birtakım Turbo istisnaları haricinde 73 derece civarında yüksek performans ile çalışan bir işlemci yeterli soğutuluyor demektir, 90 üzeri sıcaklıklar nitekim çok yüksek Turbo frekans çıkışlarında oluyor.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 6 mlDzPPcV

GPU kısmında bu güç artışları çekirdek sayısı fazla ve frekanslar daha düşük olduğu için termal olarak daha az zorlayıcı, örneğin Metro Exodus’ta GPU daha yüksek yük altında daha fazla güç tüketiyor lakin CPU 73 derece GPU da 78 derecede, yani 1440p çok ayarlarda Metro oynuyoruz ve 80 derece altındayız!

Yani günümüzde olay artık işlemci ve ekran kartı uygun mi olmaktan çıktı, bilhassa laptop tecrübesi nasıl, bütün sistemin toplam performans, soğutma, ses, idare imkanları nasıl bunlar değer kazandı. Bu kasa içerisinde olmasa, bu çok beğendiğimiz işlemci, çok beğendiğimiz performansı vermeyecekti.

Sessizliğin Bedeli

Artık gelelim eksilere, sessiz modda kısık performans ile huzurla çalışabilirsiniz. Ancak bahsi geçen yüksek performans için, bütün çekirdekleri coşturmak ve GPU’dan alabileceğinizin en düzgününü almak için ASUS ROG Armoury altından Turbo’yu açmanız lazım. Bütün güçlü laptoplarda azamî performans modları sesli bir soğutma demek, yıl 2022 ve hala durum bu türlü. Tekrar edelim, sessiz mod var ve hakikaten sessiz çalışıyor, fakat gerçek güç rüzgar sesiyle birlikte geliyor. Ses demişken kasaya yakşır güçte dahili hoparlörler ve kulaklık için 3.5 kombo irtibat doğal olarak mevcut.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 7 mMW1zK8e

Performans Testleri

UE5 ile oyun yapacaksanız en güçlü masaüstü sistem bile asla tam olarak kâfi değil, yani gelecek kuşak sistemler de lazım olacak. Fakat şu an denediğimiz ve hem bütün oyunları 1440p Ultra’da rahatlıkla oynatabilen, hem de darboğaza pek girmeden 1080p düşük ayarlarda 240’lı FPS’leri verebilen bu sistem, şu an için denediğimiz en uygun UE5 üzerinde çalışma laptopu.

Birinci çıkan Unreal Engine 5 Benchmark’ı olan EzBench’i de çalıştırdık. 1080p’de 27810 puan, 1440p’de 20620 puan ve 4K’da 20610 puan aldık. Burada sistem panel çözünürlüğü olan 1440p ve 1080p sonuçları gerçek olsa da 4K testinin şimdi geliştirme evresindeki testte aslında 1440p olarak çalışmış olma ihtimali var, bu yüzden daha fazla test yapana kadar EzBench sonuçlarına biraz kuşkulu yaklaşıyoruz. Lakin UE5’i çok sevdik ve Lyra Starter Game ve öteki demolar ile daha yakından ilgilenmeye de başladık.

asus rog strix g733zx laptop incelemesi 8 bhJmlvUy

Sonuç Değerlendirmesi

17.3 inç ile artık benim için taşınabilir değil de koca adaptörüyle nakledilebilir statüde bir sistem de olsa, sunduğu ergonomi, yüksek ekran ile boyun ve sırt rahatlığı, manzara ile gözlerime şenlik, harika performansı ve akıcılığı ile de içimdeki test editörüne ferahlık oldu. Kasanın sağ kısmında port olmaması, solda ve artta bulunması sağ elde fare ile bol bol FPS oynayanlar için de çok hoş bir tasarım ayrıntısı. O şeffaf kasa kısmı ise bence tartışmalı, şahsen çok beğendim lakin kimi kullanıcılar garip bulabilir.

Bugün bütçesi olan ve güç isteyen bir dizüstü bilgisayar kullanıcısının, ikinci defa düşünmeden alabileceği, yıllarca zevkle kullanacağı, devrin en etkileyici dizüstü bilgisayarı ASUS ROG Strix G733ZX modeli derken biz de ikinci defa düşünmüyoruz; Editör’ün Seçimi.

Artı: Çok yüksek performans, yüksek depolama ve RAM kapasitesi yanında yüksek frekanslar ve güçlü soğutma. Kasa kalitesi, ergonomik ayrıntılar, düzeltilmiş ROG Armoury ve düzgün çalışan MyASUS denetim yazılımı, 1440p 240 Hz yanında renk başarısıyla periyodun ülkü ekranı, kasanın sağında port yok, oyuncular için çok pak.

Eksi: İri, ağır, adaptörü kocaman, Turbo modunda fan sesi çok yüksek, Web kamerası yok. Port sayısı pro kullanıcılar için daha fazla olmalıydı. Kasa estetiği kimisinin bayılacağı, kimi kullanıcının sevmeyeceği yarı saydam kısımlara sahip.

Oyun Testleri

Oyun İsmiÇözünürlük ve AyarFPSGPU SıcaklığıCPU Sıcaklığı
Cyberpunk 20771920×1080

Low
Ray Tracing Off
DLSS Off

Min. 105

Ort. 146

Maks. 188

%1 102

%0.1 87

7687
Cyberpunk 20772560×1440

Ultra
Ray Tracing Ultra
DLSS Auto

Min. 45

Ort. 54

Maks. 68

%1 42

%0.1 26

7670
Cyberpunk 20772560×1440

Ultra
Ray Tracing Ultra
DLSS Ultra Performance

Min. 71

Ort. 87

Maks. 100

%1 65

%0.1 27

7676
Cyberpunk 20772560×1440

Ultra
Ray Tracing Ultra
DLSS Off

Min. 18

Ort. 25

Maks. 34

%1 19

%0.1 13

7676
Forza Horizon 52560×1440

Ekstrem

Min. 63

Ort. 77

Maks. 106

%1 61

%0.1 45

7772
God of War2560×1440

Ultra

Min. 64

Ort. 74

Maks. 95

%1 55

%0.1 26

7880
God of War2560×1440

Original

Min. 99

Ort. 106

Maks. 115

%1 77

%0.1 22

7874
GTA V

Bu test ile ilgili notlarımız yazıda

2560×1440

Very High

Min. 77

Ort. 160

Maks. 188

%1 3

%0.1 3

7693-95
Metro Exodus2560×1440

Extreme

Min. 50

Ort. 65

Maks. 77

%1 45

%0.1 26

7873
Mount&Blade 2 Bannerlord

Not: FPS limiti 200 oldu

1920×1080

Very Low

Min. 178

Ort. 199

Maks. 202

%1 168

%0.1 9

7280
Mount&Blade 2 Bannerlord1920×1080

Düşük

Min. 95

Ort. 132

Maks. 184

%1 67

%0.1 59

7172
Total War: Warhammer 31920×1080

Düşük

Min. 181

Ort. 234

Maks. 265

%1 170

%0.1 6

7679
Total War: Warhammer 32560×1440

Çok

Min. 41

Ort. 57

Maks. 72

%1 38

%0.1 36

7770

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla