1. Ana Sayfa
  2. Haber

Avrupa ve NASA Ay’a “koyun” gönderecek

Avrupa ve NASA Ay’a “koyun” gönderecek
0

Avrupa ve NASA Ay’a “koyun” gönderecek

NASA, Ay’a gerçekleştirilecek misyona hazırlanmaya devam ediyor. Artemis 1 vazifesi kapsamında insansız bir roket fırlatmayı planlayan NASA, uçuş modeli olarak bir animasyon karakterini seçti. ESA “astronotu” Shaun the Sheep (Koyun Shaun) Artemis 1 ile Ay’a gönderilecek.

Artemis 1 Ay misyonu astronotu olarak Koyun Shaun seçildi

Prodüksiyon şirketi Aardman ve Avrupa Uzay Ajansı yeni bir iştirake imza attı. Çocuk animasyon karakteri Shaun the Sheep, NASA’nın Artemis 1 uçuş mankeni olarak seçildi ve Ay’a fırlatılacak Orion uzay aracına eşlik edecek.

avrupa ve nasa aya koyun gonderecek 0 1X2SBbHM

Shaun the Sheep canlı bir karakter olmasa da, teknik olarak Artemis vazifesiyle Ay’a giden birinci ESA astronotu olacak. Artemis 1 vazifesi insansız gerçekleştirileceği için bir animasyon karakterinin seçilmesi, projenin daha fazla dikkat çekmesine imkan tanıyacak.

ESA İnsan ve Robotik Keşif Yöneticisi David Parker yaptığı açıklamada, bu fırlatışın Shaun ve ajans için heyecan verici olacağın söyledi. “Göreve seçildiği için çok memnunuz. Bu, insan için küçük bir adım olsa da, koyun için dev bir adım olduğunu anlıyoruz” dedi.

Yeni jenerasyon SLS roketinin testlerinin başarılı olması halinde Artemis 1 vazifesi 23 Ağustos tarihinde başlayabilir. Roket, Orion uzay aracıyla birlikte NASA’nın kuklası Moonikin Campos ve Koyun Shaun’u uzaya taşıyacak.

avrupa ve nasa aya koyun gonderecek 1 cjFEDmj3

Uzay aracı, sürat kazanmak ve Ay’ın 70 bin km ötesine gitmek için Ay’ın yer çekimini kullanacak ve Ay etrafında bir uçuş gerçekleştirecek. ESA’nın açıklamasına nazaran bu, insanlığın şimdiye kadar ulaştığı en uzak Ay noktası olacak.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla