1. Ana Sayfa
  2. Haber

AVX-512 Destekli 12. Nesil İşlemciler Nasıl Ayırt Edilir?

AVX-512 Destekli 12. Nesil İşlemciler Nasıl Ayırt Edilir?
0

AVX-512 Destekli 12. Nesil İşlemciler Nasıl Ayırt Edilir?

Intel, bu yılın başlarında 12. Nesil işlemcileri için AVX-512 komut seti desteğinin kaldırılacağını bildirmişti. Aslında Alder Lake serisi geliştirici kılavuzunda AVX-512 talimatlarıyla birlikte listelendi. Bu kılavuza göre, başlangıçta AVX-512 desteği yalnızca Alder Lake masaüstü CPU’larındaki büyük (Performans) çekirdekler için mevcuttu, ancak Intel daha sonra kılavuzu değiştirdi ve AVX512’yi devre dışı olarak listeledi.

Hız aşırtmacılar, resmi destek sunulmamasına rağmen CPU’ların bu komut setini halen desteklediğini fark ettiler. Hatta bazı anakart üreticilerinin özel olarak bir BIOS yayınladığını görmüştük.

avx 512 destekli 12 nesil islemciler nasil ayirt edilir 0 nTta5Pv3

Intel, bu yıl Mart ayında AVX-512’yi silikondan resmi olarak ayırmaya başladı, yani desteklenen BIOS ile bile işlevsellik artık çalışmayacak. Yine de müşterilerin AVX-512 özellikli çiplere rastlama ihtimali var. Şirket kısa bir süre önce her bir yongayı ayırt etmenize yardımcı olabilecek bazı revizyonlar yaptı. Görünüşe göre eski “halo” versiyonun yerini alan yeni kare Intel logosu bu farkı anlamanın en iyi yolu. YouTuber Luumi, yayınladığı bir videoyla birlikte aradaki farkları detaylandırdı.

2022 yılında toplu olarak gönderilen Alder Lake yongaların neredeyse tümünde AVX-512 devre dışı bırakılmış gibi görünüyor. Bu nedenle AVX-512 komut setinden yararlanmak istiyorsanız 2021 yılında sevkedilen bir işlemci yakalamayı deneyebilirsiniz. Eğer mağazadan veya ikinci el olarak bir işlemci alacaksanız, entegre ısı yayıcı (IHS) üzerindeki logolara bir göz atmanızda fayda var.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla