1. Ana Sayfa
  2. Haber

Ay’a gidecek NASA roketinde yıldırım paniği!


0

Ay’a gidecek NASA roketinde yıldırım paniği!

NASA, mürettebatsız gerçekleşecek Ay misyonu Artemis I için Kennedy Uzay Merkezi’nde çalışmalara başladı. Birinci fırlatışın 29 Ağustos Pazartesi günü yapılması planlanıyor. Lakin geçtiğimiz gün, Space Launch System’in (SLS) olduğu fırlatma rampasına yıldırım düştü.

NASA Artemis I fırlatma rampasına yıldırım düştü

Space Launch System (SLS) roketi 27 Ağustos Cumartesi günü Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına yerleştirildi. Fakat rampanın çabucak yanındaki yıldırım kulelerinden birine korkutucu bir yıldırım düştü. NASA, rastgele bir sistemin ziyan görüp görmediğini araştırıyor.

Artemis I misyonunun gerçekleştirileceği SLS roketi, Ay’a Orion uzay aracını taşıyacak. Bundan ötürü NASA, Pad 39B isimli fırlatma rampasını hazır hale getirmeye çalışıyor. Meteorolog Nick Stewart tarafından paylaşılan görüntü, kuleye düşen yıldırımı ortaya koydu.

Bu durum her ne kadar korkutucu görünse de, aslında rastgele bir hasarın oluşmadığını söyleyebiliriz. Zira fırlatma rampalarında bulunan yıldırım kuleleri, bu usul hava olaylarında roketi korumak için inşa ediliyor.

Geçtiğimiz gün gerçekleşen olayla ilgili olarak bir NASA sözcüsü, roket yahut yer sistemleri üzerinde rastgele bir kısıtlamanın olmadığına dikkat çekti. Yeniden de mühendislerin Pad 39B’i test edeceklerini ve gerekirse uzmanlarla görüşeceklerini kaydetti.

aya gidecek nasa roketinde yildirim panigi 0 vzX8UD5s

Önümüzdeki gün gerçekleşecek olan Artemis I vazifesi ile birlikte 1972’den sonra ilk kere Ay’a insan göndermenin yolu açılacak. Yapılacak çeşitli uçuşların akabinde birkaç yıl içerisinde Artemis III görevi kapsamında uzun bir ortanın akabinde Ay’a tekrar insan gönderilecek.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla