1. Ana Sayfa
  2. Haber

Aziz Sancar, beyin kanserinin tedavisini buldu!

Aziz Sancar, beyin kanserinin tedavisini buldu!
0

Aziz Sancar, beyin kanserinin tedavisini buldu!

Nobel Bilim Ödülü sahibi bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, beyin kanseri tedavisi için değerli bir keşif elde etti. Sancar bu keşfi, kendisine Nobel kazandıran DNA Tamir Sistemi hakkında merak ettiği bir soruya karşılık ararken tesadüf sonucu buldu. İşte detaylar!

EdU molekülü, beyin kanseri tedavisinde kullanılabilecek

Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarından olan Aziz Sancar, 2015‘te hücrelerin hasarlı DNA’ları nasıl onardığı ve genetik bilgiyi nasıl koruduğuna yönelik harita çalışmaları sonucunda Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

aziz sancar beyin kanserinin tedavisini buldu 0

Cumhuriyet’ten Orhan Bursalı‘nın bir yazısına nazaran Sancar ve takımı, beyin kanseri için yeni bir keşif gerçekleştirdi. Habere nazaran Sancar ve grubu, deneylerde kullanılan EdU molekülünün beyin kanseri tedavisinde kullanılabileceğini keşfetti. Bununla birlikte çalışmanın bulguları, Amerikan Bilimler Akademisi’nin ‘PNAS’ dergisinde de yayınlandığı belirtildi.

Bilim insanı, keşfini tesadüf sonucu gerçekleştirdiğini bu sonucun pek çok kişiyi keyifli edeceğini de belirtti. “Bu çok sürpriz bir buluş, büyük tesadüf. Diğer bir deney yaparken birden bizi şok eden çok farklı bir olay karşımıza çıktı.”

Ayrıca habere nazaran Sancar, keşfini biraz anlattı. Anlatımına nazaran Sancar’a ödül kazandıran İnsan Nükleotit Eksizyon Tamir Sistemi, DNA’da ziyan nazaran 26 nükleotitli bölümü çıkarıp onarıyor. Ünlü bilim insanı da bunu test tüpünde kanıtladıklarını, lakin insan hücresi için de gerçekleşip gerçekleşmediğini merak ettiklerini belirtti.

aziz sancar beyin kanserinin tedavisini buldu 1 4ybNZmJY

Bunun için de Sancar, EdU adlı molekülü kullandıklarını söyledi. Ayrıyeten ortaya çıkan sonuçlar sonucunda bilim insanı, çok şaşırdığını aktardı. Sancar, Molekülün sağlam DNA’da güya hasara uğramış üzere bir sonuç olduğunu ve onarma düzeneğini harekete geçirdiğini söyledi.

Keşfin beyin kanseriyle bağı ise umut verici. EdU molekülü, bariyerleri geçerek beyefendisine rahat bir halde ulaşıyor. Lakin kemoterapi ilaçlarından en çok kullanılanı Cisplatin ise beyefendisine girmiyor. Habere nazaran ise Sancar tedaviyle ilgili kısaca açıklama yaptı. “Biz de madem EdU hücreleri bu formda hücreyi öldürüyor, şayet beyin kanseri olan bir hastaya verilirse beyefendisine masraf, bu kanserli hücrelerin DNA’sına girer ve nöronlara ziyan vermeden tümörü öldürür, sonucuna vardık.”

Peki, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla