1. Ana Sayfa
  2. Haber

Balık atıkları ile LED üretilecek!

Balık atıkları ile LED üretilecek!
0

Balık atıkları ile LED üretilecek!

Bilim insanları, balık atıklarının mikrodalga altında süratli ve verimli bir halde karbon nano yapılara dönüştürülebildiğini keşfettiler. Güç depolama ve tıpta uygulamaları olan eşsiz bir karbon nanoformu olan CNO’ların ilerleyen periyotta daha ucuz ve daha güçlü LED üretiminde kullanılabileceği belirtiliyor.

Balık pulları bilim beşerlerine yeni ufuklar açtı

Karbon nano soğanlar (CNO’lar), çoklu eşmerkezli fulleren kabuklarından oluşan karbon nano yapılardır. Bu iç içe geçmiş kafes tipi yapılar, eşsiz kimyasal ve fizikî özelliklerinden ötürü grafen ve türevleriyle birlikte en heyecan verici ve büyüleyici karbon formlarından biri olarak görülüyor.

CNO’lar birinci olarak 1980’lerde bulunmuş olsa da, bu tıp yapıları klasik tekniklerle üretmek için yüksek sıcaklıklar, vakum, çok fazla vakit ve güç gerektiriyor. Öteki teknikler ise kıymetli ve tehlikeli olarak görülüyor. Bu durum, CNO’ların potansiyelini şimdiye kadar büyük oranda kısıtlıyordu.

balik atiklari ile led uretilecek 0 36TgRF4t

Yeni keşfedilen usul için ise sadece bir adım gerekiyor. Balık atıklarından çıkarılan balık pullarının mikrodalgada yapılan pirolizi (malzemelerin oksijensiz ortamda yüksek sıcaklıklarda termal olarak ayrışması) sonucunda karbon nano yapıların ortaya çıktığı belirlendi. Uzmanlara nazaran bu süreç için gerekn mühlet ise yalnızca on saniye.

Balık pullarının tam olarak nasıl CNO’lara dönüştüğü ise tam olarak net değil. Fakat grup bunun balık pullarındaki kolajenin sıcaklığı artırmak için kâfi mikrodalga radyasyonunu süratlice emmeye çalışmasına bağlıyor. Kolajenler böylece süratlice termal ayrışmaya yol açar. Ortaya çıkan gazların ise sonrasında CNO’ların oluşumunu desteklediği düşünülüyor.

balik atiklari ile led uretilecek 1 M3tzHOct

Uzmanlar ortaya çıkan CNO’ların yüksek bir kristalliğe sahip olduğunu aktarıyor. Bu durumun karbon nano yapılara harikulâde optik özellikler sağladığı belirtildi. CNO’ların yüzde 40’lık bir verimlilik ile ultra parlak görünür ışık emisyonu sergiledikleri aktarılırken, bu pahanın klâsik prosedürlerle elde edilemediğinin altı çiziliyor.

Nagoya Teknoloji Enstitüsü Ömür Bilimleri ve Uygulamalı Kimya Bölümü’nde ortak müellif ve profesör olan Takashi Shira, bu kusursuz optik özelliklerden ötürü CNO’ların LED aygıtlar üretmek için epeyce uygun olduğunu belirtiyor. Bu bulguların yeni kuşak ekranların ve aydınlatmaların geliştirilmesi için yeni yollar açacağına inanılıyor.

Peki sizce balık pullarından LED ekran ve ışıklar üretmek mümkün mü? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla