İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Bilim insanları birinci sefer Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı

Bilim insanları birinci sefer Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı
+ - 0

bilim insanlari birinci sefer ay topraginda bitki yetistirmeyi basardi 0 tjpAWYW7

Bilim insanları, insanlık tarihinde bir prensip imza attı. NASA’nın Apollo vazifeleri sırasında Ay yüzeyinden toplanan örnekler üzerinde araştırmalar yapan Florida Üniversitesi araştırmacıları, Ay toprağında tohum filizlendirmeyi başardı.

NASA, radyasyon araştırmaları için uzaya bayan model gönderiyor

6 gün evvel eklendi

Ay regolitine ekilen tohumların neredeyse tamamı filizlendi

Florida Üniversitesi araştırmacıları, bitkilerin Ay toprağında başarılı bir biçimde filizlenip büyüyebileceğini gösterdi. Araştırmacılar, kültür hücrelerini kap olarak kullandı ve bunların her birine bir gram ay yüzeyinden toplanan regoliti koydular. Sonrasında bir besin solüsyonu ekleyerek birkaç tane fare kulağı teresi (Arabidopsis thaliana) tohumu yerleştirdiler. Tohumları, simüle edilmiş Mars toprağı, çok ortamlardan gelen topraklar ve ay toprağını taklit eden bir unsur de dahil olmak üzere bir denetim kümesinin modülü olarak başka toprak cinslerine de ektiler. 

Ay regolitine ekilen tohumların neredeyse tamamı filizlendi. Ancak bitkiler sonunda denetim kümesinde yetişenlere göre bazı farklılıklar gösterdi. Ay regolitine ekilen bitkiler, başkalarına nazaran daha yavaş büyüdü ve daha küçüktü. Bu durumu Florida Üniversitesi’nden Stephen Elardo “Ay topraklarında bitkilerin büyümesini desteklemek için gereken çok fazla besin yok.” kelamlarıyla açıkladı.

Yapılan araştırma Ay yüzeyinde bitki yetiştirmenin ne kadar kuvvetli bir süreç olduğunu gösterdi. Zira Ay regolitindeki bitkilerin gelişim suratı çok daha yavaş. Ayrıyeten yapılan genetik araştırmalar Ay regolitinde gelişen bitkilerin gerilim altında olduğunu da gösterdi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Bilim insanları birinci kere Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla