İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Bilmediğiniz 7 HTML özelliği

Bilmediğiniz 7 HTML özelliği
+ - 0

HTML, web geliştirmenin temel taşıdır. HTML’i bir çok yazılımcı yalnızca yüzeysel olarak gözden geçirir ve CSS, JS vb. teknolojilere geçiş yapar. HTML bir çok problemi küçük dahi olsa kod kalabalığı olmadan çözüme kavuşturabilecek potansiyele sahiptir.
Aşağıdaki liste yeni başlayanların ve hatta usta yazılımcıların bile gözünden kaçırdığı HTML özelliklerinin bir listesidir.Listeye başka bir özellik eklemek isterseniz lütfen yorumlarda belirtin!

1 – Multiple

Multiple özelliği , kullanıcının birden fazla değer girmesine izin verir. multiple özelliği file ve email input tiplerinde kullanılır. Bir e-posta inputu için çoklu öznitelik belirtilmişse, virgül ekleyerek birden fazla e-posta adresi yazılabilir.
Bir dosya girişi için, kullanıcı her zamanki gibi (Shift veya Crtl tuşunu basılı tutarak) birden fazla dosya seçebilir.

<input type="file" multiple>

2 – Accept

Accept özelliği kullanıcının yükleyebileceği dosya türlerini belirlemenizi sağlar. Yüklenebilecek dosya türlerini virgül ile ayırarak ekleyebilirsiniz. Yalnızca ses, görüntü veya video biçimini belirtmek için de kullanabilirsiniz.

<input type="file" accept=".png, .jpg"> 

3 – Contenteditable

Contenteditable özelliği HTML içeriğini kullanıcı tarafından düzenlenebilir veya düzenlenemez yapan global bir niteliktir (tüm HTML öğelerinde ortaktır).

<div contenteditable="true">I’m a cool editable div ;)</div></div>
html-Contenteditable

4 – Spellcheck

Spellcheck özelliği giriş alanları ve diğer düzenlenebilir öğeler gibi HTML öğelerinde yazım ve dilbilgisini denetlemek için kullanabileceğiniz başka bir genel niteliktir.
Not: Yazım denetimi özelliği true olarak ayarlansa ve tarayıcı yazım denetimini desteklese bile, genellikle düzenlenemeyen öğeler yazım hatalarına karşı denetlenmez.

<div contenteditable="true">I’m a cool editable div ;)</div></div>

5 – Translate

Translate özelliği içeriğin çevrilmesi gerekip gerekmediğini söylemek için kullanılır.
Global bir nitelik olduğu için tüm HTML etiketlerine eklenebilir.  translate özelliğinin kullanımı , sayfa başka bir dile çevrildiğinde çevrilmesini istemediğiniz alanlar için kullanılabilir. Örneğin logo ismi gibi.

Thanks furr checkinng my speling :)

6 – Poster

Poster özelliği video indirilirken veya kullanıcı oynat düğmesine basana kadar bir resim göstermek için kullanılır. Resim belirtilmezse, ilk kare mevcut olana kadar hiçbir şey görüntülenmez, ardından ilk kare poster çerçevesi olarak gösterilir.

<video controls src="https://bit.ly/3nWh78w" poster="posterImage.png"> </video>

7 – Download

Download özelliği tarayıcılarda bir URL’ye gitmek yerine bir URL’yi indirme talimatı vermek için <a> etiketi içerisinde kullanılır,. Dosya adını belirtebilirsiniz :

<a href="index.html" download="fileName">Download me :)</a>

daha fazlası için

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla