1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Bir tweet yüzünden 34 yıl hapis cezası aldı!

Bir tweet yüzünden 34 yıl hapis cezası aldı!
0

Bir tweet yüzünden 34 yıl mahpus cezası aldı!

Twitter en tanınan toplumsal medya uygulamalarından bir tanesi. Kullanıcılar fikirlerini toplumsal medya uygulaması üzerinden paylaşabiliyor. Fakat bazen atılan tweet’ler kullanıcıların başını kaygıya sokabiliyor; tıpkı 34 yaşındaki Arabistanlı bayanın aldığı mahpus cezası üzere.

Suudi bayan attığı tweet nedeniyle mahkum oldu

Suudi bir bayan, Twitter hesabı üzerinden aktivistleri retweetlediği ve bayanların otomobil kullanma hakkını savunan paylaşımlar yaptığı için 34 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde doktora yapan bayan, tatil için Suudi Arabistan’a döndükten sonra Ocak 2021’de gözaltına alınmıştı.

Shehab, krallıktaki siyasi mahkumların özgür bırakılması davetinde bulunan ve sürgünde yaşayan Suudi aktivistlerin tweet’lerini tekrar paylaşması nedeniyle toplumsal medyayı “kamu nizamını bozmak, devletin güvenlik ve istikrarını bozmak” için kullanmaktan altı yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

bir tweet yuzunden 34 yil hapis cezasi aldi 0 VwV74myK

Daha sonrasında ise savcılar, Suudi siber kabahat ve terörle uğraş maddeleri kapsamında daha ağır bir ceza verilmesi için Shehab’ın davasında temyiz müracaatında bulundular. Temyize gittikten sonra ise Suudi bayanın cezası 34 yıla çıkarıldı.

Bu cezanın Suudi Arabistan’daki bir bayan hakları aktivisti için bilinen en uzun ceza olduğunu belirtiliyor. Bu uzun vadeli cezanın Suudi Arabistan’daki aktivistlere bir ikaz niteliğinde olduğu tabir ediliyor. Verilen ağır cezanın nedeni olarak ise Arabistan veliaht prensi Mohammed bin Salman’ın katı kuralları gösteriliyor.

Twitter’dan husus ile alakalı rastgele bir açıklama gelmezken, Mohammed bin Salman’ın Twitter’ı sahip olduğu büyük pay nedeniyle denetim altında tuttuğu tez edildi. Pekala siz, attığı tweet nedeniyle mahpus cezası alan bayan hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla