1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Birinci Türk uzay yolcusu olmak için kaç kişinin müracaat yaptığı açıklandı

Birinci Türk uzay yolcusu olmak için kaç kişinin müracaat yaptığı açıklandı
0

birinci turk uzay yolcusu olmak icin kac kisinin muracaat yaptigi aciklandi 0 QnUYD6Sr

Türkiye’nin uzaya gidecek birinci uzay yolcusu (astronot) olmak isteyen vatandaşlar için online müracaatlar alınmaya başlandı. 23 Haziran 2022 tarihine kadar uzaya.gov.tr adresi üzerinden alınacak müracaatlar sonucunda 2 aday belirlenecek. Adaylardan biri Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 10 gün süreyle bilimsel araştırmalar yürütecek.

2 milyon 700 bin kişi ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya.gov.tr adresi üzerinden kaç kişinin müracaat yaptığını açıkladı. Birinci günde ağır ilgi gören uzaya.gov.tr adresini 2 milyon 700 bin kişi ziyaret etti. Yaklaşık 27 bin kişi müracaat için kayıt oluşturdu lakin tüm koşulları karşılayarak başvurusunu tamamlayan kişi sayısı 150 olarak açıklandı.

Uzayda 10 gün kalacak

Türkiye’nin birinci uzay yolcusu olarak seçilen kişi evvel Türkiye’de sonra ABD’de eğitim görecek. Eğitim çalışmalarının tamamlanmasının akabinde Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderilecek ve 2023 yılında uzayda 10 gün kalacak.

Türkiye’nin birinci astronotu olmak için müracaatlar açıldı

21 sa. evvel eklendi

Memleketler arası Uzay İstasyonu’nu bugüne kadar 20 farklı ülkeden (büyük kısmı bilim insanı olmak üzere) 258 kişi ziyaret etme fırsatı buldu. Şu ana kadar 3 binden fazla deney yapıldı. Uzaya gidecek birinci Türk uzay yolcusu, kendisinin ya da Türkiye’deki öbür bilim insanlarının bilimsel test ve deneylerini istasyondaki yer çekimsiz uzay ortamında test ederek bilime katkı sağlayacak.

Nasıl müracaat yapılır?

Müracaat için uzaya.gov.tr adresinden en geç 23 Haziran 2022 tarihi saat 20:23’a kadar müracaat yapabilirsiniz. Gerekli kriterler, sitede ayrıntılı bir halde yazıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Birinci Türk astronot olmak için kaç kişi müracaat yaptı?

Kaynak: Forumdonanımhaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla