1. Ana Sayfa
  2. Haber

BM’den Ukrayna’daki nükleer santral için korkutan uyarı

BM’den Ukrayna’daki nükleer santral için korkutan uyarı
0

BM’den Ukrayna’daki nükleer santral için korkutan uyarı

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın en çok korkutan noktalarından biri de Ukrayna’daki nükleer santraller. Savaşın başladığı periyotta, Çenobil’deki kazaya misal bir patlama ihtimali tüm dünyayı huzursuz etti. Birleşmiş Milletler Nükleer Şefi ise Ukrayna’daki en büyük nükleer santralin “kontrolden çıktığını” söyledi.

BM Nükleer Şefi: Ukrayna nükleer santrali denetimden çıktı

Birleşmiş Milletler nükleer santrallerdeki muhtemel bir kazanın kıymetine dikkat çekiyor. Uluslararası Atom Gücü Ajansı Genel Müdürü Rafael Grossi, Rus ve Ukraynalı güçleri muhtemel bir nükleer kazanın felakete yol açabileceği konusunda uyardı.

bmden ukraynadaki nukleer santral icin korkutan uyari 0 eANEIKBK

Ukrayna’da bulunan Zaporijya Nükleer Santralini ziyaret etmek istediklerini söyleyen Memleketler arası Atom Gücü Ajansı Genel Müdürü, nükleer kazadan kaçınmak için uzmanların bölgeyi denetim etmesini talep etti. Fakat bunun için hem Rus hem de Ukraynalı askerlerin güvenlik koridoru oluşturması gerekiyor.

Zaporizhzhya kenti Ukrayna’da bulunuyor olsa da, tesisin bağlı olduğu bölge 24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın denetiminde. Rafael Grossi açıklamasında, “Santralde nükleer güvenliğin her unsuru ihlal edildi. Bölge, son derece önemli ve tehlikelidir” dedi.

BM Nükleer Şefi, nükleer tesisin savaşın etkin olarak devam ettiği bir bölgede bulunduğunu ve nükleer güvenliğin tehlikeye atıldığını söyledi. Ayrıyeten nükleer unsurun korunmasını sağlamak için kontroller yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Ukrayna’nın başşehri Kiev’in yaklaşık 522 km doğusunda bulunan Zaporizhzhya, Ukrayna’daki 15 nükleer reaktörünün en büyüğüne konut sahipliğini yapıyor. Araştırmacılar, 1986 yılında meydana gelen Çernobil kazası üzere bir durumun tekrar yaşanabileceğine inanıyor.

bmden ukraynadaki nukleer santral icin korkutan uyari 1 CN1dsmNy

Rafael Grossi, Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın iş birliğine hazır olduğunu söyledi. Ayrıyeten her iki ülkenin yetkilileriyle yakın vakitte toplantı yapmak istediklerini belirtti. Tekrar de Rusya ile Ukrayna’nın bu iş birliğine sıcak bakıp bakmadığı meçhul.

Peki siz Ukrayna nükleer santrali tehlikesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla