1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Boeing’in Starliner’ı muvaffakiyetle Dünya’ya geri döndü

Boeing’in Starliner’ı muvaffakiyetle Dünya’ya geri döndü
0

boeingin starlineri muvaffakiyetle dunyaya geri dondu 0 BEbkirBz

Boeing‘in Starliner uzay aracı, 20 Mayıs’ta Uluslararası Uzay İstasyonu‘na(ISS) muvaffakiyetle kenetlenmesinin akabinde inançlı bir biçimde Dünya’ya döndü. Böylece altı gün süren Boeing Orbital Flight Test-2 misyonu sonlanmış oldu.

Birinci başarılı test

United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatılan Boeing Starliner, 25 saatlik uçuşun akabinde 800 kilodan fazla ekipmanla birlikte ISS’e ulaştı ve uzay istasyonuna kenetlendi. ISS’dekilere hava sağlamak için kullanılan yine kullanılabilir Azot Oksijen Doldurma Sistemi tankları da dahil olmak üzere 600 kilodan fazla kargoyla başarılı bir biçimde geri döndü.

Dyson, mesken işlerini yapabilecek yeni robot prototiplerini duyurdu

1 gün evvel eklendi

Birinci olarak 2019 yılında gerçekleştirilen testler, uzay aracının otomasyon sistemi sorunu sebebiyle başarısızlıkla sonuçlandı. Gerçekleşen sorun, Starliner’ın roketten ayrıldıktan sonra iticilerini yanlış ateşlemesine ve yanlış yörüngeye itilmesine sebep oldu. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ikinci test ise bir tahrik sistemi valfi sorunu nedeniyle başarısız oldu.

Boeing, muvaffakiyetle gerçekleşen bu testten elde edilen bilgileri astronotları ISS’e götürüp geri getirecek mürettebatlı misyonlar için kullanacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Boeing’in Starliner’ı muvaffakiyetle Dünya’ya geri döndü

Kaynak: Forumdonanımhaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla