1. Ana Sayfa
  2. Haber

Bozuk para boyutunda ultrason cihazı üretildi!

Bozuk para boyutunda ultrason cihazı üretildi!
+ - 0

Bozuk para boyutunda ultrason aygıtı üretildi!

MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) mühendisleri ihtilal niteliğinde bir buluşa imza attı. Boyutu 1 TL’den biraz daha büyük olan ultrason aygıtı üretmeyi başardılar. Bu teknolojinin geliştirilmeye devam etmesi ve hayatımıza girmesi halinde tıp tarihinde değerli bir basamak taşı olabileceği belirtiliyor. İşte detaylar…

Eczaneden alınabilen minik ultrason cihazı!

Mühendislerin yeni geliştirdiği ultrason aygıtı, hastanelerde EKG çekilirken bedenin farklı bölgelerine yerleştirilen minik yapışkanlara benziyor. Temel fonksiyonu ise büyük versiyonu ile neredeyse birebir. Yani hastanın kalbinin, akciğerlerinin ve başka derin organlarının yüksek çözünürlüklü imajlarını alabilmek için beden yüzeyine ses dalgaları gönderiyor.

bozuk para boyutunda ultrason cihazi uretildi 0 jDug66Ny

Uygulaması ise hayli kolay. Üzerindeki jelatin çıkartılarak bedenin ilgili bölgesine yapıştırılıyor. Ama deriye direkt olarak temas etmiyor. Zira etrafı ses dalgalarının cilt dokusunu daha kolay halde geçmesini sağlayan ultrason jeli ile çevrili.

MIT mühendisleri yakın gelecekte projede kritik eşiğin aşılmasını beklediklerini söylüyor. Bu sayede hastalar eczaneden yara bandı alır üzere bu minik ultrason aygıtlarını alabilecek. Ama tek kullanım olduğunu belirtelim.

Zira belirtilene nazaran yaklaşık olarak 48 saat boyunca iç organların daima bir biçimde imajını çeken bu aygıt daha sonrasında fonksiyonunu kaybediyor. Belirttiğimiz üzere yaklaşık 48 saat uzunluğuna insan bedenine yapışık kaldığı için insan hayatını nasıl etkilediğini gözlemlemek için bir araştırma yapılıyor.

bozuk para boyutunda ultrason cihazi uretildi 1 PuwYEfSZ

Burada gönüllülerden bedenlerinin farklı bölgelerine yapıştırılan aygıtlarla 48 saat geçirmeleri isteniyor. Bu mühlet içerisinde oturmak, kalkmak, koşmak, bisiklete binmek ve tartı çalışmak üzere farklı aktiviteleri yapmalarına müsaade veriliyor. Ortaya çıkan sonucun ise epey umut vaat edici olduğu söyleniyor.

Çalışma grubundan Xuanhe Zhao şunları söyledi:

“Vücuttaki farklı yerlere uygulanan yapışkanların hayalini kurduk. Bu yapışkanlar, yapay zeka algoritmaları sayesinde imgeyi istediğiniz akıllı telefona aktarabiliyor. Etraf mühendisliği ve giyilebilir teknoloji alanında MIT tarihine geçmeyi başardık.”

İlgili görüntüyü izlemek için aşağıdaki ilişkiyi tıklayabilirsiniz.

bozuk para boyutunda ultrason cihazi uretildi 2 2TprTZkB

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla