1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Bu popüler şarkı, Windows’un çökmesine yol açıyor!

Bu popüler şarkı, Windows’un çökmesine yol açıyor!
0

Bu tanınan müzik, Windows’un çökmesine yol açıyor!

Michael Jackson’ın kardeşi Janet Jackson’ın tanınan müziğinin Windows bilgisayarları bozduğu ortaya çıktı. Microsoft yöneticisinin açıklamasına nazaran, 1989 yılında çıkış yapan müzik, bilgisayardaki sabit diskte rezonans yaratıyor ve Windows’un çökmesine yol açıyor. İşte Windows çökerten enteresan şarkı.

Janet Jackson’ın tanınan müziği Windows’u çökertiyor

The Register tarafından hazırlanan son rapora nazaran, Janet Jackson’ın Rhythm Nation isimli müziğinde farklı bir durum yaşandığı ortaya çıktı. Microsoft yöneticisi Raymond Chen’in savına nazaran Rhythm Nation, 5400 RPM suratında çalışan sabit disklerde rezonans durumu yaratıyor ve diskin bozulmasına yol açıyor.

bu populer sarki windowsun cokmesine yol aciyor 0

Raymond Chen’in tezinin akabinde güvenlik araştırmacıları bu şarkıyı incelemeye karar verdi. İncelemenin akabinde Janet Jackson tarafından 1989 yılında yayınlanan Rhythm Nation’ın ses sinyaliyle rezonans frekansı saldırısı yarattığını söylediler.

Güvenlik firması MITRE, müziğin Windows bilgisayarları bozduğunu söyledi ve CVE-2022-38392 kod ismini verdi. 90’ların tanınan müziği Rhythm Nation için yapılan açıklama şu biçimdeydi:

“Yaklaşık 2005 yılında dizüstü bilgisayarlarla birlikte gönderilen makul 5400 RPM sabit diskler, fizikî olarak Rhythm Nation’dan gelen ses sinyaliyle rezonans frekansı saldırısına uğrar. Bundan ötürü hizmet reddine (cihaz arızası ve sistem çökmesine) neden olur.”

bu populer sarki windowsun cokmesine yol aciyor 1 2ZpVWT91

OEM bilgisayar üreticlerini harekete geçiren bu durum, yaklaşık 30 yıl sonra ortaya çıkmasıyla daha dikkat alımlı hale geldi. Tekrar de kimi şahısların eski donanımları kullandığını göz gerisi etmemek ve tedbir almak mantıklı.

Peki siz Windows çökerten müzik hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla