İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Çarpışan kara delikler ile evrenin en büyük sırlarından birisi çözülecek!

Çarpışan kara delikler ile evrenin en büyük sırlarından birisi çözülecek!
+ - 0

Çarpışan kara delikler ile cihanın en büyük sırlarından birisi çözülecek!

Teknoloji geliştikçe insanlık ile uzay ortasındaki aralıkta kısalıyor. Cihan, birçok gizeme konut sahipliği yapsa da günden güne soru işaretleri karşılıklarını buluyor. Uzay hakkındaki en büyük gizemlerden birisi olan kozmosun genişleme oranı, karadelik çarpışmasıyla karşılığını bulacak.

Evrenin genişleme oranı, çarpışan karadelikler sayesinde çözülecek

Bilim insanları ilk olarak 1990’ların sonlarında kozmosun belli bir oranda genişlediğini tespit ettiler. Fakat Hubble sabiti olarak isimlendirilen kozmosun genişleme oranı, şu ana dek kesin bir sonuca ulaşamadı. Bilim insanları, bu güne dek bu oranı farklı sonuçlarda buldu.

Space.com’a göre kainatın genişleme oranı için en yanlışsız sonucu verecek bir olayla karşı karşıyayız. Bilim insanları, “spektral sirenler” adı verilen eşleşmeler ile bu oranı daha net hesaplayabilecekler. Çarpışmaya hazırlanan karadelikler ile bu hesaplama yapılacak.

carpisan kara delikler ile evrenin en buyuk sirlarindan birisi cozulecek 0 4IKyi6B1

İki kara delik çarpıştığında, bilim adamlarının yerçekimi dalgaları dediği uzay-zamanda dalgalamalara neden oluyor. Bilim insanları, bu sinyallerdeki değişiklikleri hesaplayarak cihan suratı hakkında en hakikat tabire ulaşmak istiyorlar.

carpisan kara delikler ile evrenin en buyuk sirlarindan birisi cozulecek 1 a2NVkQgs

Öte yandan bilim insanları bu olayın cihan suratı hakkında tek başına tam ifadeyi vermeyeceğini söylüyorlar. Ek olarak James Webb Uzay Teleskobu, bu hususta en büyük silahlardan birisi. Teleskop, geçtiğimi günlerde bilinen en eski galaksiyi görüntülemişti. Bilim insanları Webb sayesinde bir gün tam bir söze ulaşılacağını düşünüyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla