1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Casus yazılım suçlarının geldiği korkutucu nokta!

Casus yazılım suçlarının geldiği korkutucu nokta!
+ - 0

Casus yazılım kabahatlerinin geldiği korkutucu nokta!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hata çeşitleri de değişim gösterdi. Dünyanın hiç elbet en değerli alanlarından olan yazılım, epeyce makus hedefler için kullanılabilir durumda. Bu çeşit yazılımlar genelde kimi şirketler tarafından tasarlanıyordu. Lakin artık durum değişti. Bunun son örneği Avusturalya’da yaşandı.

John Keen, 15 yaşında oluşturduğu korsan yazılım ile 400 bin dolar kazandı

Şu anda 24 yaşında olan Jacob Wayne John Keen, Avustralya’nın Brisbane kentinde yıllardır akıl almaz bir iş yürütüyor. Keen, 15 yaşında hazırladığı bir korsan yazılım sayesinde büyük paralar kazanıyordu. Lakin son işi, onun yakalanmasına neden oldu.

Keen, şahısların kullanıcıların kurbanlarının bilgisayarlarının denetimini uzaktan ele geçirmelerini sağlayan uzaktan erişim truva atı (RAT) olarak bilinen gelişmiş bir korsan yazılım tasarladı. O denli ki Keen, dünyanın farklı yerlerindeki yaklaşık 15 bin şahsa bu yazılımı sattı.

casus yazilim suclarinin geldigi korkutucu nokta 0 Z5MCSn41

Imminent Monitor ismi verilen korsan yazılım, suramı yapılan bilgisayar yahut tabletin kamerasını kullanabilir, aygıtta kayıtlı e-postalara erişebilir ve birçok ferdî datayı elde edebilir. Avustralya federal polisine nazaran yazılımı satın alanlar ortasında birçok farklı cürümlerden kaydı bulunan bireyler de yer alıyor.

casus yazilim suclarinin geldigi korkutucu nokta 1 KlCSOklL

Polis tarafından yakalanan Keen, önümüzdeki günlerde mahkemeye çıkarılacak. Lakin genç, bu cürmü işlerken yalnız değildi. Annesi de elde edilen gelirleri düzenlemekle suçlanıyor. Polis yorumuna nazaran hatalıların gerçekte kazandığı para, belirtilenden çok daha fazla.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla