1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Charles Hoskinson, Cardano’nun Ekosistem Büyümesinin Temel Ögelerini Açıkladı

Charles Hoskinson, Cardano’nun Ekosistem Büyümesinin Temel Ögelerini Açıkladı
+ - 0

IOHK CEO’su Charles Hoskinson, ADA’yı “scam” olarak nitelendiren eleştirmenlere karşılık verirken Cardano’nun hiçbir sırrı olmadığını bir sefer daha belirtti. Kripto para üniteleri ile ilgili tasalar, Terra ekosisteminin çöküşüne neden olan UST “ölüm sarmalının” akabinde lisana getirildi.

Cardano’nun ekosisteminin biraz eksik olduğuna dair kaygılar yakın vakitte tekrar ortaya çıktı. ADA 19.41 milyar doların üzerinde bir kıymete sahipken, DeFi ekosisteminin toplam kilitli bedeli (TVL) 137 milyon doların üzerinde (yönetim varlıklarını paylaştırmadan) ve eleştirmenler Terra’nın ekosisteminin dorukta 30 milyar doların üzerinde bir TVL’ye sahip olduğunu tez ediyor.

Bu nedenle Charles Hoskinson, Cardano’nun ekosistem büyümesine katkıda bulunan kilit ögeler olarak kabul edilebilecek şeyleri açıklıyor: “Yıllarca süren ilerleme, inşa etme ve devasa bir topluluk.”

Şu anda, Cardano üzerinde 937 proje inşa ediliyor. Cardano’da son vakitlerde 84 proje başlatılırken, NFT projelerinin sayısı 5.549’a ulaştı. IOHK tarafından paylaşılan son istatistiklere nazaran, bu hafta boyunca Github connect toplam 2.609 adet olurken, Cardano lokal tokenleri 4.7 milyona yükseldi.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Vasil Hard Fork’unun yolda olduğunu belirtti. Cardano ve akıllı kontrat platformu Plutus, 29 Haziran’da yapılması planlanan Vasil Hard Fork’u ile değerli iyileştirmelerden geçecek. Bu maksatla, IOHK, test ağının Mayıs ayı sonuna kadar yayınlanabileceğini ima ediyor.

Yaklaşan Vasil güncellemesi dört farklı CIP sunacak: IOHK tarafından paylaşıldığı üzere CIP-31 (Referans Girişleri), CIP-32 (Satır İçi Veriler), CIP-33 (Referans Komut Dosyaları) ve CIP-40 (Teminat Çıkışları).

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla