1. Ana Sayfa
  2. Haber

Çin kendi uzay istasyonu için dev bir adım daha attı!

Çin kendi uzay istasyonu için dev bir adım daha attı!
+ - 0

Çin kendi uzay istasyonu için dev bir adım daha attı!

Çin’in Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) katıılma isteğinin reddedilmiş ve uzay araştırmalarındaki iş birliğini teklifi de kabul görmemişti. Çin de bunun üzerine kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalara başladı. Geçtiğimiz aylarda, 15 yıl boyunca vazife yapacak olan uzay istasyonunun çekirdek modülünü uzaya fırlatan Çin, çalışmalarını tüm süratiyle sürdürüyor.

Çin, uzay istasyonu konusunda değerli bir kademeyi daha geride bıraktı

Çin, Wentian isimli ikinci modülünü Pazar sabahı erken saatlerde Tiangong uzay istasyonuna muvaffakiyetle fırlattı. Wentian, Çin’in Hainan kentindeki Wenchang Uzay Fırlatma Tesisinde Long March 5B roketiyle TSİ 09.22’de havalandı ve yaklaşık 13 saat sonra 22.13’te Tiangong uzay istasyonuna yanaştı.

Wentian modülü, taykonot olarak da bilinen Çinli astronotların istasyonda geçirdikleri müddet boyunca çeşitli bilimsel deneyler yapmalarını sağlayan donanımları içeriyor. Modül ayrıyeten, mürettebat üyelerinin uzay yürüyüşleri yapmak için kullanabilecekleri diğer bir hava kilidinin yanı sıra uyumak için üç ekstra alan sağlayacak.

Haziran ayında Çin, Wentian’ın gelişine hazırlanmak için üç kişilik Shenzhou 14 mürettebatını Tiangong’a göndermişti. İstasyonun üçüncü ve son laboratuvar modülü olan Mengtian, Ekim ayında Long March 5B ile fırlatılacak. Eklenen son modül ile Tiangong uzay istasyonunu tamamlayacak ve T formundaki yapı ortaya çıkacak.

Şimdi ise Wentian’ı teslim eden devasa Long March 5B roketinin geride bıraktığı modüller konusunda kimi tasalar var. Birçok roketin özgür bıraktığı kapsüller okyanusa düşüyor, Long March 5B’de ise durum farklı. Long March 5B’nin bıraktığı parçaları yönlendirmenin yahut denetim etmenin hiçbir yolu olmadığı belirtiliyor.

cin kendi uzay istasyonu icin dev bir adim daha atti 0 MJ8ZPWL8

2020’de Fildişi Sahili’nde oluşan metal enkazdan Long March 5B roketi sorumlu tutulmuştu. Ayrıyeten geçen yıl Tianhe çekirdek modülünü uzaya çıkardıktan sonra roket Hint Okyanusu’na denetimsiz bir iniş yapmıştı.

Bakalım Çin’in uzay çalışmaları nasıl sonuçlanacak? Pekala siz Çin’in uzay istasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla