1. Ana Sayfa
  2. Haber

Çin’den korkutan karar! Roket enkazı Dünya’ya düştü

Çin’den korkutan karar! Roket enkazı Dünya’ya düştü
0

Çin’den korkutan karar! Roket enkazı Dünya’ya düştü

Geçtiğimiz hafta Uzay İstasyonu için yörüngeye bir roket fırlatan Çin, roket modülünün Dünya atmosferine denetimsiz bir biçimde giriş yapmasına müsaade verdi. Long March 5B isimli roketin modülleri Hint Okyanusu’na zararsız bir formda düştü, fakat Çin’in bu tavrı tüm dünyadan reaksiyon topladı.

Çin roket enkazı Dünya’ya denetimsiz fikir olanlar oldu

Çin Uzay Ajansı, geçtiğimiz haftalarda fırlatılan Long March 5’in kalıntılarının Dünya’ya düşeceğini söyledi. Uzmanlar rastgele bir tehlike yaratmayacağını vurgulamış olsa da, uzay enkazını denetimsiz bir halde düşmesine müsaade vermesi dikkat çekti.

https://twitter.com/nazriacai/status/1553424586624335872

ABD Uzay Komutanlığı tarafından yapılan paylaşıma nazaran Long March 5, 30 Temmuz tarihinde Hint Okyanusu’na tekrar girdi. Kuzey Pasifik’te yer alan Filipinler’e bağlı Palawan adasının açıklarına düştü. Roket, Çin’in uzay istasyonu Tiangong‘a bir laboratuvar modülü taşıyordu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson başta olmak üzere birçok kurum, Asya ülkesinin bu denetimsiz tavrını eleştirdi. Nelson yaptığı açıklamada, “Çin Halk Cumhuriyeti, Long March 5B roketinin Dünya’ya geri dönmesiyle ilgili yörünge bilgilerini paylaşmadı” dedi.

Fakat Nelson’a nazaran, Long March 5B üzere “oldukça yüksek can ve mal kaybı riski” taşıyan ağır yüklü araçların potansiyel enkaz tesiri göz arkası edilmemeli. Enkazın birçok atmosferde yandığı için tehlike yaratmadı, fakat Dünya’ya düşmesi bile tehlike verici.

cinden korkutan karar roket enkazi dunyaya dustu 0 4K7a6TIY

Çin, Wentian adlı ikinci modülünü Tiangong uzay istasyonuna muvaffakiyetle fırlattı. Wentian modülü, taykonot olarak da bilinen Çinli astronotların istasyonda geçirdikleri mühlet boyunca çeşitli bilimsel deneyler yapmalarını sağlayan donanımları içeriyor. Long March 5B’nin bıraktığı modülleri yönlendirmenin yahut denetim etmenin hiçbir yolu yoktu.

Peki siz Çin roket enkazı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla