1. Ana Sayfa
  2. Haber

Çinli bilim insanlarından önemli keşif!

Çinli bilim insanlarından önemli keşif!
0

Çinli bilim insanlarından kıymetli keşif!

Çinli bilim insanları, pirinç ve buğday üzere mahsullerde fotosentez ve azot kullanımının verimliliğini bir üst düzeye çıkarma ve tahıl randımanını kıymetli ölçüde artırma potansiyeline sahip bir gen buldular. Keşfi yapan bilim insanları, ilgili genin ziraî üretkenliği artırmak ve kaynakların daha verimlik kullanılması için kritik bir rol oynayabileceğine ve en değerlisi besin güvenliğine katkıda bulunabileceğine inanıyorlar.

Tahıl randımanını artıracak gen heyecan yarattı

Çin Tarım Bilimleri Akademisi’ne (CAAS) bağlı Mahsul Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından yönetilen bir grup tarafından geliştirilen keşif, Pekin Saatiyle Cuma günü akademik mecmua Science’da yayınlandı.

cinli bilim insanlarindan onemli kesif 0 1nKW8cGs

Araştırma takımının başkanı Zhou Wenbin, 1960’lı yıllardan bu yana yeni çeşitlerin yetiştirilmesi, yetiştirme ve idare teknolojilerinin geliştirilmesi yoluyla mahsul verimliliğinde kıymetli bir artış kaydedildiğini söyledi. Ayrıyeten son yıllarda mahsullerin ünite alan randımanının de yavaş yavaş arttığını kelamlarına ekledi.

Wenbin, mevzuyla ilgili şu sözleri kullandı;

Mahsul randımanının ve azot kullanım verimliliğinin daha da güzelleştirilmesini koordine etmek için yeni yollar bulmamız gerekiyor.

Bu noktada mısırın farklı fotosentez yollarından ötürü pirinç ve buğdaydan çok daha yüksek bir randımana sahip olduğu bulgusu tespit edildi.

cinli bilim insanlarindan onemli kesif 1 X5z2z6Ab

Araştırma grubu, mısırda fotosentez ile alakalı 118 transkripsiyon faktörünü inceledi ve emsal dizilerle pirinçteki ilgili genleri tahlil etti. Sonunda hem hafif hem de düşük nitrojen şartlarına cevap veren anahtar geni OsDREB1C’yi tanımladılar ve böylelikle genin hem fotosentezi hem de nitrojen kullanımını modüle ettiğini tespit ettiler.

Araştırmacılar, genetik mühendisliği teknolojisiyle iki pirinç çeşidinde OsDREB1C genini geliştirirken, bu bağlamda 2018’den 2022’ye kadar pek çok farklı alanda -Pekin, Hangzhou ve Sanya- üç farklı bölgede saha denemeleri gerçekleştirdiler. Sonuçlar ise hayli şaşırtan. Çünkü iki pirinç çeşidinin de randımanı yüzde 30’dan fazla arttı ve büyüme mühletleri kısaldı.

Bunun dışında bir buğday çeşidi üzerinde yapılan deneyde ise OsDREB1C geninin verimliliği yüzde 17’den fazla artırdığı ve büyüme mühletini üç ila altı gün aralığında kısalttığı gözlemlendi. Sonuç olarak araştırmalar ilgili genin randımanı artırma ve büyüme müddetini kısaltma fonksiyonuna sahip olduğunu gözler önüne serdi.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla