1. Ana Sayfa
  2. Haber

Çinli CPU Üreticisi Loongson, Özel Entegre GPU Mimarisi Geliştiriyor

Çinli CPU Üreticisi Loongson, Özel Entegre GPU Mimarisi Geliştiriyor
0

Çinli CPU Üreticisi Loongson, Özel Entegre GPU Mimarisi Geliştiriyor

Loongson, dört çekirdekli 3A5000 ve 16 çekirdekli 3C5000 işlemcileriyle birlikte yerleşik grafiklere sahip ürünler üreten bir başka Çinli şirket olarak kayıtlara geçti. Yeni iGPU, yıllar öncesine dayanan grafik yongalarıyla kıyaslanabilecek yeteneklere sahip. Ancak ofis ve günlük iş yükleri için yeterli performans sunuyor.

cinli cpu ureticisi loongson ozel entegre gpu mimarisi gelistiriyor 0 HOc1BJkt

Loongson’dan alınan verilere bakarsak, entegre grafikler GLMark2’de 300 FPS ve Glxgears’ta 1.800 FPS’lik skor elde ediyor. Bu test yazılımlarının çok eski olduğunu belirtmekte fayda var. Ne yazık ki üretici hangi işletim sistemini kullandığını açıklamamış. Ek olarak, GPU’nun temel DirectX özelliklerini bile desteklemediğini görüyoruz.

cinli cpu ureticisi loongson ozel entegre gpu mimarisi gelistiriyor 1 SkZunNVv

7A2000 yonga seti, Loongson’un tescilli LoongArch mimarisini kullanan “3C serisi” işlemcileri için tasarlandı. Bu nedenle mimariyi destekleyen bir işletim sistemi ve yazılım gerekli. Loongson platformu için üçüncü taraf sürücüleri yeniden yazmak yerine, düşük kaliteli bir GPU tasarlamak ve sürücüleri şirket içinde geliştirmek daha kolay olabilir.

Günün sonunda, bu işlemciler Avrupa ve ABD’de tasarlanan muadillerinin çok gerisinde. Ancak Çin tarafından geliştirilen IP’yi (fikri mülkiyet) bir fayda olarak gören çeşitli hükümet kurumları veya yerel makamlar tarafından kullanılabilir. Loongson, birden fazla üreticinin bu özel işlemcileri içeren anakartlar geliştirdiğini söylüyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla