1. Ana Sayfa
  2. Haber

Çinli Loongson, AMD ve Intel’e Rakip Olacağını İddia Ediyor

Çinli Loongson, AMD ve Intel’e Rakip Olacağını İddia Ediyor
0

Çinli Loongson, AMD ve Intel’e Rakip Olacağını İddia Ediyor

PC ve sunucu işlemcileri tasarlayan Loongson, yaklaşmakta olan işlemci mikro mimarisinin AMD “Zen 3” ve Intel Willow Cove ile eşdeğer IPC performansı sunacağını açıkladı. Çinli şirket, Godson 3A6000 işlemcisini çeşitli platformlarda AMD Ryzen 5 5600G ve Intel Core i7-1165G7 işlemcilerle kıyasladı.

cinli loongson amd ve intele rakip olacagini iddia ediyor 0 HXX2V1CE

Loongson, LA664 mikro mimarisiyle tek çekirdek performansında AMD ve Intel’e rakip olabileceğini söylüyor. Bu mimari Loongson’un şirket içi ISA’sını temel alıyor ve Zhaoxin işlemcilerin aksine x86-64 uyumlu değil. Bu işlemciler, güvenlik nedenleriyle yabancı donanımlardan uzak sunucular ve iş istasyonları inşa etmek için genellikle Çin hükümeti ve ordusu tarafından toplu olarak satın alınıyor.

cinli loongson amd ve intele rakip olacagini iddia ediyor 1 7jId1MWn

Çinli şirket, Godson 3A5000 dört çekirdekli ve 3C5000 16 çekirdekli CPU’larının piyasaya sürmek için uzun zamandır çalışıyor. Bu çipler denizaşırı ülkelerde üretilen modern işlemcilerle kıyaslandığında doğal olarak geride kalıyor. Ancak Loongson’un kendi hesaplarına göre Çin’de tasarlanan yongalardan kesinlikle daha hızlılar.

Loongson, son on yılını tek iş parçacıklı performansı geliştirmek için harcadı ve görünüşe göre bu çabalar meyvesini vermeye başladı. Çip tasarımcısı gelecek yıl 3A6000 ve 3C6000 CPU’ları piyasaya sürmeyi planlıyor. 3A6000 serisinde ayrıca çok çipli bir modülle 32 çekirdeğe kadar destek sunulacak.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla