1. Ana Sayfa
  2. Haber

Çipsiz e-deri tasarlandı! Akıllı saatin yerini alabilir mi?

Çipsiz e-deri tasarlandı! Akıllı saatin yerini alabilir mi?
0

Çipsiz e-deri tasarlandı! Akıllı saatin yerini alabilir mi?

Giyilebilir sensör teknolojisi süratle gelişiyor. Bir kişinin glikoz (şeker) düzeyini, kan basıncını yahut kalp atış suratını ölçebilen sensörler, çok yakında elektronik deri olarak hayatımıza girecek. MIT’deki araştırmacılar ise birinci kez çipsiz ve kablosuz temas kuran e-deri geliştirdi.

Çipsiz elektronik deri, biyolojik sinyalleri kablosuz iletiyor

Günümüzde giyilebilir teknolojik eserlerinin birçok biyolojik sinyalleri tespit edebiliyor. Örneğin, küçük pillerle çalışan Bluetooth dayanaklı akıllı saatler kalp atış suratını, kandaki oksijen düzeyini ve antrenman istatistiklerini tutabiliyor.

cipsiz e deri tasarlandi akilli saatin yerini alabilir mi 0 NatKVEIY

Ancak bu klasik çipler ve güç kaynakları; daha küçük, ince, esnek formlar için muhtemelen yetersiz kalacak. MIT araştırmacıları ise yerleşik çipe yahut bataryaya gereksinim duymadan, kablosuz bağlantı kurabilen giyilebilir sensör geliştirmeyi başardı.

Scotch Bant (İskoç Bandı) olarak tanımlanan ve “e-skin” (elektronik deri) olarak isimlendirilen yeni giyilebilir sensör teknolojisi, yarı iletken bir sinemadan oluşuyor. E-derinin mekanik gerilmeye karşı elektrik sinyali üretebildiği ve ayrıyeten elektriksel dürtüye karşı mekanik titreşim yaratabildiği tabir edildi.

Altın katman ile üretilen yeni sensör, çift istikametli irtibat kuruyor. Bu durum ise biyolojik sinyalleri algılamasının ve kablosuz olarak iletebilmesinin önünü açıyor. Araştırmacılar, kalp atış suratını yahut terde bulunan tuz gibi makul biyolojik sinyalleri tespit edebildiklerini söyledi.

cipsiz e deri tasarlandi akilli saatin yerini alabilir mi 1 yKCA2eOz
Çipli e-deri tasarımı

MIT araştırmacısı Jun Min Suh verdiği demeçte, “Sodyum algılamasını gösterdik, lakin algılama zarını değiştirirseniz, glikoz yahut gerilim düzeyleriyle ilgili kortizol üzere rastgele bir gaye biyobelirteci tespit edebilirsiniz” dedi.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla